Pronađeni novi tragovi stvarne lokacije mjesta gdje je Bog dao Mojsiju 10 zapovjedi: Nije uopće blizu brda Sinaj

Biblija opisuje kako se Mojsije popeo na tajanstvenu planinu, gdje je, prema Svetom pismu, susreo Boga licem u lice i potom se spustio s dvije kamene ploče na kojima je bilo urezano Deset zapovijedi. No, prava lokacija svetog brda Sinaj izgubljena je u povijesti, što već desetljećima izaziva rasprave među znanstvenicima i teolozima: je li planina u Egiptu – ili preko granice, u Saudijskoj Arabiji?
Saudijska planina Jabal al-Lawz – "dvoetažna" struktura iz Biblije?
Joel Richardson, poznati istraživač biblijskih lokacija, jedan je od zagovornika teorije da se pravi brdo Sinaj nalazi u Saudijskoj Arabiji, i to u obliku udaljenog vrha zvanog Jabal al-Lawz. On tvrdi da ova planina doslovno odgovara opisu iz Knjige Izlaska. Prema njegovim riječima, Jabal al-Lawz ima dvoetažnu strukturu – ogromni vrh koji se uzdiže iza široke visoravni, što se poklapa s biblijskim opisom gdje se Mojsije sam penje na vrh, dok ostatak naroda ostaje dolje.
Richardson je prvi put posjetio planinu 2018. godine i izjavio: "Ovo je upravo ono što biste očekivali da pronađete ako čitate biblijski tekst doslovno.
U Ponovljenom zakonu spominje se rijeka koja teče uz oltar podno planine. Richardson tvrdi da se pokraj Jabal al-Lawza nalazi upravo takav danas suhi riječni tok, što dodatno učvršćuje njegovu teoriju.
Arheološki tragovi: Dvanaest stupova i petroglifi goveda
Na području saudijskog vrha otkriveni su i arheološki ostaci koji podržavaju teoriju o njegovoj svetosti. Godine 1984. pronađeno je 12 kamenih stupova, što se podudara s Izlaskom 24:4, gdje Mojsije podiže oltare i dvanaest stupova, po jedan za svako od dvanaest izraelskih plemena.
Na obroncima planine pronađeni su i stari petroglifi domaćih goveda, za koje se vjeruje da potječu prije 1000. pr. Kr. Neki prikazuju likove koji iznad glave drže velike životinje, a to mnogi tumače kao vizualni prikaz biblijske epizode u kojoj Izraelci, u Mojsijevoj odsutnosti, izrađuju zlatno tele i počinju ga štovati.
Split Rock – simbol Mojsijeve neposlušnosti?
U blizini planine nalazi se i impozantna “raspuknuta stijena”, visoka oko 20 metara, koja stoji na hrpi stijena ukupne visine oko 30 metara. Richardson smatra da bi to mogla biti stijena iz priče o Horebu, gdje Mojsije, usprkos Božjoj zapovijedi da progovori stijeni, udara štapom kako bi iz nje potekla voda za žedni narod.
"Ova stijena zadovoljava sve biblijske uvjete. Raspuknuta je po sredini, ima jasne tragove erozije vodom i nalazi se na pravom mjestu", rekao je Richardson.
Dodao je i kako je moguće da se radi o nevjerojatnoj podudarnosti, no upozorava da unatoč impresivnim podacima, svu "dokaznu građu" promatra s oprezom.
Egipatski Sinaj i samostan svete Katarine
Ipak, većina istraživača smatra da je biblijsko brdo Sinaj i dalje smješteno u Sinajskom poluotoku u Egiptu, gdje se nalazi i samostan svete Katarine iz 6. stoljeća. Ovaj je samostan izgrađen u podnožju planine koja se od ranih kršćanskih vremena povezuje s Mojsijevim usponom.
Bizantski redovnici i rani kršćanski kartografi ucrtavali su ovu lokaciju u karte i hodočasničke rute, čime su oblikovali dugotrajnu predodžbu o Jebel Musi – “Brdu Mojsijevu” – kao o autentičnom mjestu Božjeg objavljenja.
Nova znanstvena propitivanja i mogućnost redefiniranja povijesti
Danas sve više modernih znanstvenika preispituje dugogodišnje pretpostavke o lokaciji Sinaja. Mnogi razmatraju opciju da je Jabal al-Lawz, udaljen gotovo 320 kilometara od tradicionalnog mjesta, ipak pravi kandidat. Iako Richardsonov pogled na stvari ostaje manjinski, njegovi argumenti, kombinirani s biblijskim opisima i fizičkim tragovima na terenu, unose novu dinamiku u jednu od najpoznatijih priča iz Biblije.