Nutricionistica Branka otkrila koji su mliječni proizvodi najopasniji: 'Puni su kemije i loših masti'

Naizgled poznati oblici i okusi skrivaju sasvim drukčiji sastav, upozorava nutricionistica Branka Mirković, koja te namirnice ne ustručava se nazvati i – "monstrumima u ambalaži".
Riječ je o prehrambenim artiklima koji su stvoreni kako bi vizualno, mirisno i okusom oponašali mliječne proizvode, ali su napravljeni od biljnih masti, škrobova, prerađenih žitarica, aroma, bojila i konzervansa.
– Te zamjene nemaju veze s pravom hranom. Konzumacijom takvih proizvoda zapravo unosite kemijski rekonstruirane tvari koje u najboljem slučaju zavaravaju nepce, a u najgorem štete zdravlju – ističe Mirković, prenosi Kurir.
Kopije umjesto originala
Za postizanje tražene teksture i dugog roka trajanja, ove "lažne" verzije mliječnih namirnica prepune su dodataka poput emulgatora i pojačivača okusa. Mirković to jednostavno opisuje: „Jedete margarin prerušeni u sir.“ Posebno često ovakvi sastojci završavaju u brzoj hrani, pekarskim proizvodima i gotovim jelima, gdje je teško prepoznati razliku bez pažljivog čitanja etiketa.
Na meti su osobito skuplje vrste sireva poput mozzarelle, parmezana ili trapista, jer se njihove zamjene lakše "uguraju" u pizze, sendviče i prerađene obroke bez da kupac posumnja.

Profit važniji od kvalitete
Glavni razlog širenja takvih proizvoda nije nikakva prehrambena inovacija, već isključivo financijski interes. Proizvodnja na bazi biljnih masti i škrobova višestruko je jeftinija od korištenja pravog mlijeka, a uz minimalno ulaganje proizvođači ostvaruju znatnu zaradu.
Često se dodaje i nešto vitamina, što onda posluži kao marketinški trik – istaknuto na pakiranju velikim slovima, iako to ne mijenja nutritivnu prazninu koju proizvod zapravo nosi.
– Potrošač ostaje zakinut, a pritom možda nesvjesno ugrožava vlastito zdravlje – upozorava nutricionistica.
Hrvati nisu svjesni opasnosti koja se pojavila u Jadranskom moru: 'Ovo je najgora vrsta katastrofe'
Dolaze nova pravila
Kako bi se stalo na kraj ovoj zbrci na policama, planira se uvođenje strožih mjera. Od kolovoza 2025. godine, svi proizvodi koji nisu pravi mliječni morat će biti odvojeni od autentičnih mliječnih artikala. Bit će jasno označeni, a ta obveza proširit će se i na ugostiteljske objekte, dostave hrane, pekare pa čak i vrtiće.