Ronioci na dubini od 900 metara popravljali cjevovod, a onda se pojavila ogromna neman

U ožujku 2006. godine, tijekom rutinske inspekcije plinovoda tvrtke Helix Energy Solutions na dubini od čak 900 metara, ronilački tim doživio je prizor koji ih je ostavio bez daha. U najmračnijim slojevima oceana, naišli su na ogromnog kita, za kojeg se pretpostavlja da je riječ o ulješuri – jednoj od najvećih vrsta zubatih kitova. Snimka ovog neobičnog susreta brzo se proširila društvenim mrežama i i dalje izaziva fascinaciju gledatelja diljem svijeta.
Ocean – posljednja velika nepoznanica
Iako se često govori kako je svemir velika nepoznanica, istina je da o dubinama oceana znamo još i manje. Najdublja točka na Zemlji, Marijanska brazda, nalazi se 10.928 metara ispod razine mora. Za usporedbu, najdublji ljudski zaron dosegnuo je 10.908 metara – što ostaje iznimka u povijesti istraživanja.
Unatoč ograničenim mogućnostima istraživanja, znanstvenici znaju da su kitovi poput ulješura i kita kljunara (Cuvier's beaked whale) u stanju zaroniti do nevjerojatnih dubina. Prema podacima Prirodoslovnog muzeja, kit kljunar drži rekord u najdubljem zaronu među kitovima – čak 2.992 metra, zabilježeno u studiji iz 2014. godine.
Kako kitovi preživljavaju nevjerojatni pritisak?
Jedno od glavnih pitanja koje su korisnici interneta postavili nakon što su pogledali video jest – kako je moguće da biće s kostima i organima može preživjeti ogroman tlak na toj dubini? Naime, strojevi i podmornice koji se spuštaju na slične dubine moraju biti izrađeni od debelog metala, a i tada nisu imuni na oštećenja zbog siline pritiska.
No, ulješure imaju jedinstveno prilagođenu biologiju. Njihovi prsni organi mogu se sabiti pod pritiskom, a specifičan sastav krvi i sposobnost skladištenja kisika omogućuju im izuzetno dugo ronjenje bez potrebe za izranjanjem. To im omogućuje slobodno kretanje i lov na plijen u uvjetima koji bi za većinu drugih organizama bili pogubni.
'Što se sve krije dolje'
Snimka susreta s kitom postala je pravi viralni hit, s tisućama komentara. Jedan korisnik sarkastično je primijetio: „Nevjerojatno je kako kitovi mogu podnijeti taj pritisak, dok mi trebamo strojeve od debelog metala koji se ponekad zdrobe kao limenke.“
Drugi komentator izrazio je fascinaciju tajnama koje još uvijek skriva duboko more: „Ludo je razmišljati o tome koliko toga još nismo istražili na samom dnu oceana. Što li se sve krije tamo dolje?“
Treći je dodao: „Ovaj video nas podsjeća koliko je naše znanje o dubokom moru ograničeno. Ako smo vidjeli samo nekoliko stvorenja na tim dubinama, siguran sam da nas dolje čeka još mnogo iznenađenja.“
Morske dubine – izvor misterija i divljenja
Iako je susret s divovskim kitom na dubini od 900 metara za većinu ljudi nezamisliv, upravo ovakvi trenuci podsjećaju koliko je oceanski svijet fascinantan i koliko još toga čeka da bude otkriveno. Video koji je nastao tijekom inspekcije plinovoda možda je slučajan, ali je istovremeno dragocjen podsjetnik na to da su najveća čuda našeg planeta skrivena upravo ispod površine mora.