Satelitske snimke otkrile zabrinjavajuću situaciju na Antarktici: Pogledajte što se događa s najvećim ledenjakom na svijetu

Nakon što je više od godinu dana polagano plutao oko Antarktika i jedva se topio, najveća ledena santa na svijetu uskoro bi mogla krenuti ubrzanim putem prema svojoj konačnoj smrti, otkriva nova satelitska slika. Ogromna ledena ploča, poznata kao A-76A, duga je oko 135 kilometara i široka 26 km.
To je najveći fragment prethodnog najvećeg ledenog brijega na svijetu veličine Rhode Islanda, A-76, koji se odlomio od zapadne strane ledene ploče Ronne na Antarktiku u svibnju 2021. godine i kasnije se razbio u tri dijela: A-76A, A-76B i A-76C. Dana 31. listopada NASA-in satelit Terra snimio je fotografiju A-76A kako pluta u ušću Drakeovog prolaza, dubokog vodenog puta koji povezuje Tihi i Atlantski ocean između Cape Horna u Južnoj Africi i južnih Šetlandskih otoka sjeverno od Antarktički poluotok.
Slika pokazuje da se ledenjak trenutno nalazi između otoka Elephant i otočja Južni Orkney na južnom kraju prolaza, ali njegova putanja nagovještava da će krenuti sjevernije u vodeni put u nadolazećih tjedana. Sliku je 4. studenog objavio NASA-in Zemaljski opservatorij.

Putuju u smrt
Uobičajeno, kada sante leda doplove u Drakeov prolaz, snažne oceanske struje ih brzo odvuku prema istoku, prije nego što ih odnese prema sjeveru u toplije vode, gdje se ubrzo nakon toga potpuno otope, prema Zemaljskom opservatoriju.
Do danas je A-76A prešao oko 2000 km otkako se odvojio od Antarktičkog poluotoka 2021. godine. Ledenjak je uspio izbjeći značajan gubitak leda tijekom svog dosadašnjeg putovanja. Podaci koje je prikupio Nacionalni centar za led SAD-a u lipnju, otkrili su da je A-76A gotovo iste veličine kao što je bio kad se prije više od godinu dana odlomio od matične grede, prema Zemljinom opservatoriju.
Međutim, malo je vjerojatno da će još dugo ostati netaknut jer je Drakeov prolaz poznat po slanju santi leda na jednosmjerno putovanje u svoje vodene grobove. Glavni razlog za to je antarktička cirkumpolarna struja (ACC); to je jedina struja koja u potpunosti teče oko svijeta i sadrži više vode od bilo koje druge struje na Zemlji. ACC, koji ide od zapada prema istoku kroz Drakeov prolaz, transportira između 95 i 150 milijuna kubičnih metara vode svake sekunde, prema Britannici. Kao rezultat toga, lutajući brijegovi koji ulaze u Drakeov prolaz bivaju brzo odvučeni s Antarktika i bačeni u toplije vode, gdje se ubrzo tope, prenosi Live Science.
ACC nije jedina oceanska struja koja pomaže odrediti sudbinu santi leda. Druga manja strujanja također igraju ključnu ulogu u distribuciji i konačnom uništenju lutajućih ledenih masa, ali istraživači još uvijek pokušavaju točno shvatiti kako.
Dana 19. listopada, studija u časopisu Science Advances otkrila je da je još jedan breg koji ruši rekorde, A68a, koji je oko tri godine držao titulu najveće sante leda na svijetu, prepolovljen snažnim oceanskim strujama nakon što je za dlaku izbjegao potencijalno katastrofalan sudar s otokom South Georgia krajem 2020.
U to su vrijeme istraživači bili iznenađeni kada se moćni breg iznenada slomio usred oceana. Ali studija je otkrila da je iznenadna promjena smjera i jačine obližnjih struja kriva za lomljenje golemog sante leda. Trenutno nije jasno koliko dugo će A-76A ostati u Drakeovom prolazu, gdje će završiti i koliko će dugo preživjeti nakon što turbulentne struje odbace ledenu masu prema sjeveru.