'Špilja smrti' mjesto je u koje ne smijete ući: 'Tu se događa nešto potpuno neobično'
Mještani u provinciji Alajuela nazivaju ovu 1,8 metara duboku i tri metra dugu rupu paklenom - označenu znakovima upozorenja s lubanjama i prekriženim kostima - Cueva De La Muerte, ili Špilja Smrti na engleskom. Kako tako skučen prostor može biti smrtonosni ubojica?
Ne zbog divljih zvijeri ili otrovnih biljaka, zmija ili paukova, već zbog otrovnog plina - nečega na što su istraživači upozoravali 2022. u špiljama diljem svijeta.
"Ova špilja je vrlo mala, ali neobična je po tome što ima značajan protok ugljičnog dioksida", rekao je istraživač Guy van Rentergem u YouTube videu snimljenom na tom mjestu, gdje je izmjerio 30 kilograma tog CO2 koji se emitira po satu, preosi New York Post.
Ni životinje nemaju šanse pod takvim uvjetima. Jedan je putnik fotografirao pticu koja je uginula na malom prostoru.
Nitko ne može preživjeti
"Sloj CO2 doslovno je nevidljiv malim životinjama, pa čak ni ljudima. Te sitne životinje uđu u špilju i uguše se, obično u roku od nekoliko trenutaka."
Smještena u blizini vulkana Poas i Recreo Verde Hotela i Spa, vodiči pažljivo pristupaju smrtonosnim mogućnostima špilje i demonstriraju s bakljama. Nedostatak kisika gasi plamen u trenu.
Znanstvenici mapirali davno izgubljeni kontinent kojeg još nazivaju Atlantidom: Evo kako izgleda
Kao dodatak strahu, situacija je posebno zavaravajuća jer je kisik prisutan u gornjem sloju male šupljine - ali bliže tlu nijedno biće ne može normalno disati i moglo bi se ugušiti.
Guste količine ugljičnog dioksida na površini rezultat su neobičnog strujanja iz geološkog rasjeda San Miguel, prema hotelu.