Srpkinje vrte ozbiljan novac, a rade posao koji ne želi gotovo nitko: 'Vidjeli smo da na tržištu nema te usluge'
U srcu Beograda, u salonu pod nazivom "Pedicul", ljubazno osoblje dočekuje klijente s osmijehom, ali ne kako bi pružili uobičajene frizerske usluge, već kako bi ih spasili od najezde neugodnih nametnika – ušiju. U salonu koji vode Aleksandra Prodanović i Daliborka Jakšić, atmosfera podsjeća na tradicionalne frizerske salone, s ugodnom glazbom u pozadini i svim potrebnim alatima, ali usluge koje nude su nešto što u većini razvijenog svijeta još uvijek nije široko prihvaćeno.
Aleksandra Prodanović, koja je diplomirala novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti, svoju karijeru započela je s namjerom da ostane u akademskoj zajednici. No, život ju je odveo na neočekivanu stranu, gdje sada pomaže djeci i roditeljima da se oslobode ušiju.
"Uvijek sam željela imati vlastiti posao i okušati se u poduzetništvu, iako mi se to činilo rizičnim. Danas, zajedno s prijateljicom Daliborkom, vodim salon Pedicul i ne žalim ni za čim – zadovoljna sam,“ kaže Aleksandra, naglašavajući da od ovog posla može pristojno živjeti.
Daliborka Jakšić, koja također stoji iza ovog neobičnog biznisa, otkriva da su ideju dobile nakon što je radila u sličnom salonu u Srbiji. "Naša ideja nije autentična, ali smo primijetile da na tržištu nema mnogo salona koji nude ovakve usluge. U svijetu su ovakvi saloni uobičajeni, postoji cijela industrija iza toga,“ objašnjava Daliborka, prenosi Kurir.
Borba protiv tabua i stigme
Imati uši još uvijek je tabu tema u Srbiji, kao i kod nas, iako Aleksandra i Daliborka inzistiraju da prisustvo ušiju nije povezano s lošom higijenom. "Jedan od naših ključnih ciljeva je razbiti tabu oko toga tko može dobiti uši. Pokušavamo objasniti da saloni poput našeg postoje diljem svijeta i da je to normalno. Naši strani klijenti su puno opušteniji po tom pitanju,“ kaže Daliborka.
Aleksandra dodaje da se uši često povezuju s prljavom kosom, no istina je upravo suprotna. "Uši vole čistu kosu u kojoj se mogu lako kretati i hraniti. Ta priča o prljavoj kosi nema veze s realnošću. Uši postoje i postojaće dok postoje i ljudi,“ naglašava ona.
Sprječavanje uši i tretman u salonu
Daliborka napominje da, iako postoje sredstva za prevenciju, ne postoji garancija da netko neće dobiti uši. Posebno su djeca u kolektivima poput vrtića i škola podložna zarazi. "Savjetujemo da se kosa, posebno kod djevojčica, drži skupljenom kako bi se smanjio rizik. No, uši se mogu 'pokupiti' bilo gdje, čak i u javnom prijevozu,“ upozorava Daliborka.
Tretman u salonu Pedicul je brz i jednostavan, najduži traje 45 minuta. "Operemo klijentima kosu specijaliziranim šamponom protiv ušiju, a potom slijedi mehaničko uklanjanje uši i gnjida posebnim češljem. Nakon toga kosa se suši, a djeci čak radimo frizure po želji,“ objašnjava Aleksandra.
Srbi u nevjerici zbog cijene najpopularnije hrvatske čokolade: 'Je li ovo realno, što se događa?'
Higijena u salonu je prioritet. Češljevi se nakon svakog tretmana detaljno peru i steriliziraju u specijaliziranom sterilizatoru s UV lampama, kako bi se osigurala maksimalna čistoća. Ovaj salon u Beogradu predstavlja mjesto gdje su uši samo neugodan problem, a ne sramota, i gdje je svaki klijent dobrodošao s osmijehom i stručnošću koja jamči sigurnost i diskreciju.