Svakih 2.4 milijuna godina Mars napravi Zemlji nešto strašno: 'Ostali smo iznenađeni kada smo to otkrili'
Nova analiza dubokomorskih geoloških zapisa otkrila je da spor kozmički ples između Zemlje i Marsa ima skriveni utjecaj na cikluse u dubokom oceanu.
Prema novoj analizi dubokomorskih geoloških zapisa, gravitacijska interakcija između ova dva planeta rezultira cikličnim promjenama u dubokim oceanografskim strujama koje se ponavljaju svakih 2,4 milijuna godina. To je otkriće koje će znanstvenicima pomoći da bolje razumiju i predvide klimu Zemlje u budućnosti.
"Ostali smo iznenađeni kada smo pronašli te cikluse od 2,4 milijuna godina u našim sedimentnim podacima s dubokih morskih dna", kaže geoznanstvenica Adriana Dutkiewicz sa Sveučilišta u Sydneyju. "Postoji samo jedan način da ih objasnimo: povezani su s ciklusima interakcija Marsa i Zemlje koji kruže oko Sunca."
U nedavnoj prošlosti znanstvenici su počeli identificirati ono što nazivaju "astronomskim velikim ciklusom". To je 2,4 milijuna godina star uzorak povezan s usklađenjem između orbite Zemlje i Marsa.
Nema veze sa sadašnjim promjenama
Izravni dokazi o ovoj interakciji u geološkom zapisu Zemlje su rijetki, ali ono što smo pronašli sugerira da je vrhunac ovog ciklusa povezan s većom solarnom radijacijom na Zemlji, kao i toplijom klimom. To nema veze s antropogenim klimatskim promjenama koje trenutno doživljava Zemlja.
Znamo da ostali planeti mogu utjecati na putanju Zemlje oko Sunca, povlačeći je u izduženiji oblik na redovitim ciklusima poznatim kao Milankovićevi ciklusi koji se poklapaju s rastom i padom ledenih doba. Međutim, ti su mnogo češći (iako također nisu povezani s antropogenim klimatskim promjenama), događaju se tijekom desetaka tisuća godina i nastaju prvenstveno interakcijama s Jupiterom i Saturnom - daleko masivnijim planetima od relativno malog Marsa.
"Gravitacijska polja planeta u Sunčevom sustavu međusobno ometaju, a ta interakcija, nazvana rezonancija, mijenja ekscentričnost planeta, mjeru koliko su im orbite bliske kružnicama", objašnjava geofizičar Dietmar Müller sa Sveučilišta u Sydneyju.
Tražili u nešto drugo
Milankovićevi ciklusi potvrđeni su 1976. kada su znanstvenici otkrili da su zabilježeni u sedimentima na dnu oceana. Dutkiewicz i njezin tim tražili su nešto drugačije. Pokušavali su utvrditi mijenjaju li se struje na dnu oceana kada je klima toplija - postaju li intenzivnije ili se usporavaju. Prekid u sedimentu znači brže vrtloge na morskom dnu, dok stabilno taloženje sedimenta ukazuje na mirnije uvjete.
Analizirali su 293 znanstvena bušotina na dubokom morskom dnu diljem svijeta, u kojima su pronašli dokaze o 387 prekida u sedimentu tijekom posljednjih 70 milijuna godina. Prikazujući ove prekide tijekom vremena, primijetili su znatiželjno grupiranje - ciklus od 2,4 milijuna godina koji odgovara astronomskim velikim ciklusima Zemlje i Marsa.
Osim toga, prekidi su se poklopili s poznatim razdobljima toplije klime, uključujući poznati termalni maksimum paleocena-eocena koji se dogodio prije oko 56 milijuna godina, kada je temperatura Zemlje porasla do 8 stupnjeva Celzijevih. Ovaj događaj pripisan je brojnim različitim uzrocima, uključujući grešku u orbiti Zemlje i prolazak kometa, pa bi potencijalna veza s Marsom mogla biti doprinoseći faktor.
Iznenađujuće otkriće
To je iznenađujuće otkriće, jer modeli (i opservacijski dokazi) sugeriraju da bi sustav cirkulacije odgovoran za Golfsku struju mogao prestati funkcionirati kako globalno zatopljenje topi morski led. Znanstvenici su stoga mislili da će se zatopljavanje rezultirati dubokim oceanom koji je puno manje aktivan.
S druge strane, veće oluje postaju mnogo učestalije u toplijim klimama, proizvodeći vrtloge koji miješaju sedimente i koji mogu dosegnuti čak i najdublje bezdane dubine oceana. To bi moglo značiti da su oceani malo otporniji na klimatske promjene nego što smo mislili.
"Naši podaci s dubokog mora koji obuhvaćaju 65 milijuna godina sugeriraju da topliji oceani imaju življu duboku cirkulaciju", kaže Dutkiewicz. "To će potencijalno spriječiti da se ocean u potpunosti ne zaustavi, čak i ako se Atlantska meridijanska obratna cirkulacija uspori ili potpuno zaustavi."