Turisti otkrili pravu istinu o cijenama u Hrvatskoj: 'Pogledajte za što sam dao gotovo 4 eura'
Hrvatska, koja je godinama privlačila turiste svojom prirodnom ljepotom i povoljnim cijenama, čini se da više nije toliko pristupačna destinacija. Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku, cijene u restoranima i hotelima u zemlji narasle su za čak 70 posto između 2015. i 2024. godine. Ipak, mišljenja turista o tome koliko je Hrvatska skupa ostaju podijeljena, o čemu svjedoče brojni komentari na društvenim mrežama.
Jedan turist koji je posjetio Hrvatsku u rujnu, točnije 13. rujna, podijelio je svoje iskustvo na Facebooku. Očekivalo bi se da će cijene biti visoke, no on tvrdi suprotno: "Ovdje sam već tjedan dana i nemam osjećaj da je skupo", napisao je, te priložio fotografije računa i hrane. Njegova iskustva uključuju smještaj s pogledom na more za 70 eura, litru benzina po cijeni od 1,45 eura te večere za dvoje u prosjeku oko 50 eura. Čak se nije žalio ni na cijenu kuglice sladoleda od 2 eura, kao ni na parking od 1,30 eura po satu.
Ovaj turist dobio je brojne pozitivne reakcije u komentarima, gdje su se drugi korisnici složili s njegovim mišljenjem. Jedan komentar savjetuje: "Trebate pročitati jelovnik prije ulaska u restoran, tada neće biti neugodnih iznenađenja." Ovaj stav upućuje na to da je planiranje i informiranje ključno kako bi se izbjegli visoki računi.
Neki nisu zadovoljni
Međutim, nisu svi zadovoljni cijenama. Drugi turista, koji je također posjetio Hrvatsku, iznio je svoje prigovore na cijene pića i hrane. "Radije bih pio morsku vodu nego platio 3,90 eura za radler," piše on, dok drugi komentar govori o iskustvu na Braču: "Bilo je lijepo, ali nikako nije bilo jeftino. Kuglica sladoleda košta 3 eura, a janjeći kotlet 48 eura. Smatram da je to pretjerano."
Septembar je mjesec u kojemu cijene obično padaju u usporedbi s ljetnom sezonom, no čini se da cijene variraju ovisno o lokaciji. Jedan korisnik je istaknuo razlike između Poreča i Umaga, gdje je, primjerice, pola litre Coca-Cole u Umagu platio 9,60 eura, dok je u Poreču cijena bila samo 3,20 eura.
Srbi u nevjerici zbog cijene najpopularnije hrvatske čokolade: 'Je li ovo realno, što se događa?'
S druge strane, pitanje standarda u Hrvatskoj također se često spominje. Dok su cijene prihvatljive za turiste iz Njemačke ili Austrije, za prosječnog Hrvata, one su često previsoke. Pa ipak mnogi proizvodi u Hrvatskoj skuplji su od prosjeka Europske unije, uključujući hranu koja je skuplja za 22 posto. Sokovi, mineralna voda, kava i čaj, kao i osnovne namirnice poput kruha, mlijeka, sira i jaja, također su među najskupljima, a u nekim slučajevima skuplji su i do 27 posto.
Unatoč tome, voće, povrće i meso u Hrvatskoj su jeftiniji od europskog prosjeka, što pokazuje da cijene u zemlji značajno variraju ovisno o proizvodima i lokacijama. Na kraju, koliko će turisti potrošiti tijekom svog boravka u Hrvatskoj, ovisi o mjestu i vremenu posjeta te izboru restorana i proizvoda.