Većina ovaj predmet drži odmah uz krevet dok spavaju: Radite ogromnu pogrešku
Koristimo ih za posao, društvene mreže, komunikaciju i zabavu, a mnogi ih čak drže pokraj kreveta tijekom noći. No, postavlja se pitanje – može li ta navika negativno utjecati na naše zdravlje i kvalitetu sna?
Prema dr. Nehi Naruli sa Sveučilišta Stanford, nema dokaza da zračenje koje emitiraju mobiteli predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje, čak i ako su u neposrednoj blizini tijekom spavanja.
Mobiteli emitiraju neionizirajuće zračenje koje, za razliku od ionizirajućeg, ne oštećuje DNA. Ipak, Međunarodna agencija za istraživanje raka navodi kako ne postoje ni konačni dokazi koji bi u potpunosti isključili mogućnost dugoročnih posljedica.
Mnogi to rade
Iako zračenje možda nije razlog za brigu, sama upotreba mobitela prije spavanja može ozbiljno narušiti kvalitetu odmora. Plava svjetlost s ekrana ometa cirkadijalni ritam i smanjuje proizvodnju melatonina, hormona ključnog za uspavljivanje i kvalitetan san. Posljedice uključuju lošiju REM fazu sna, što negativno utječe na pamćenje, emocionalnu stabilnost i razinu stresa.
Stručnjak za medicinu spavanja, dr. Rafael Pelayo, naglašava da mobiteli različito djeluju na ljude, ovisno o njihovim navikama. Osobe koje već pate od nesanice mogle bi dodatno pogoršati svoje stanje ako koriste mobitel neposredno prije spavanja. S druge strane, neki ljudi osjećaju sigurnost držeći mobitel blizu, posebno ako žive sami.
Unatoč tome, većina stručnjaka preporučuje da se mobitel odloži barem sat vremena prije spavanja kako bi san bio dublji, kvalitetniji i zdraviji.