Može li bakterija koja jede plastiku spasiti svijet?
Bakterije koje jedu plastiku mogle bi u budućnosti pomoći u rješavanju problema gomilanja čak 14 milijuna tona plastike koja svake godine završi u našim oceanima. Poznato je kako zagađenje plastikom dovodi do vrlo štetnog utjecaja na morske ekosustave, ali i na ljude zbog zaplitanja životinja u mikroplastiku. Toksini koji se oslobađaju iz mikroplastike mogu naštetiti i ljudima prilikom konzumacije morskih plodova koji dolaze iz takvih područja zagađenih plastikom.
Međutim, 2016. godine japanski su znanstvenici došli do velikog otkrića koje bi moglo pomoći u rješavanju problema plastike u svijetu, navodi časopis Science. Znanstvenici su skupljali plastične boce i otkrili da neka vrsta bakterija "probija" kroz njih. Obično bakterije provode svoje vrijeme upijajući mrtvu organsku tvar, ali ideonella sakaiensis razvila je "apetit" za određenu vrstu plastike koja se zove polietilen tereftalat (PET).
Nakon analize bakterije, znanstvenici su otkrili kako ona proizvodi dva probavna enzima hidrolizirajući PET ili PETazu. Kada se ovi enzimi nađu u interakciji s PET plastikom, dugi molekularni lanci razgrađuju se u kraće lance (monomere) koje nazivamo tereftalna kiselina i etilen glikol. Takvi se monomeri dalje razgrađuju kako bi se oslobodila energija za rast bakterija.
Nakon ovog otkrića brojni su znanstvenici nastavili eksperimentirati s bakterijom ideonella sakaiensis kako bi je učinilli što učinkovitijom. Iako otkriće pruža nadu u borbi protiv zagađenja plastikom znanstvenici upozoravaju da smo još godinama udaljeni od široke komercijalne upotrebe. Uz to, PETase razgrađuje samo PET plastiku, a postoji šest drugih vrsta plastike koje još uvijek ne možemo razgraditi pomoću enzima.