Zadržavanje kihanja može biti izuzetno opasno: Gotovo svi to rade, pogledajte što se može dogoditi
Od pucanja dušnika do oticanja lica, zadržavanje kihanja može biti opasno za one nesretnike koji to pokušaju. Sezona peludne groznice je teško vrijeme za osobe s alergijama.
Oči suze, grlo svrbi, a kihanje ne prestaje. Te je simptome osjećao jedan čovjek dok je vozio i odlučio je da je bolje zadržati kihanje nego kihnuti. Pritom je začepio nos i zatvorio usta. Iako je razumljivo željeti držati oči otvorenima dok vozite, ova je odluka imala vrlo neugodan nuspojav.
Ubrzo nakon zadržavanja kihanja, vozač je osjetio jaku bol u vratu i oteklinu. Kada je stigao na hitnu, liječnici su čuli pucketanje u njegovom vratu, poznato kao krepitacija, a rendgen je otkrio kirurški emfizem – traumatsku ozljedu koja propušta zrak ispod kože. Uzrok? Pucanje dušnika, što se smatra prvim poznatim slučajem takve ozljede uzrokovane zadržavanjem kihanja.
Hammanov znak
Drugi slučaj krepitacije nakon zadržavanja kihanja uključivao je 34-godišnjeg muškarca koji je začepio nos i usta kako bi spriječio kihanje i osjetio "pucketanje" u vratu. Ubrzo nakon toga, gutanje je postalo bolno i promijenio mu se glas, pa je potražio medicinsku pomoć. Liječnici su čuli Hammanov znak, pucketanje koje može nastati kada srce kuca protiv tkiva ispunjenog zrakom. Skeneri su otkrili da je muškarac puknuo stražnji dio vrata.
"Zaustavljanje kihanja blokiranjem nosnica i usta je opasan manevar i treba ga izbjegavati," napisali su autori studije. "Može dovesti do brojnih komplikacija poput pneumomediastinuma, perforacije bubnjića pa čak i puknuća cerebralne aneurizme."
Fraktura obraza
Zadržavanje kihanja može pogoršati postojeće ozljede, kao što je slučaj 38-godišnjaka koji je pokušao zadržati kihanje, što je rezultiralo oticanjem desnog obraza. Ispostavilo se da je hodao s neotkrivenom frakturom desnog maksilarnog sinusa, što je uzrokovalo potkožni emfizem lica.
Dobro ćete promisliti hoćete li opet staviti ove namirnice u škrinju: Može se pojaviti dosta nezgodan fenomen
Iako su ovi slučajevi rijetki, pokazuju da zadržavanje kihanja može prouzročiti štetu. Nije iznenađujuće da zadržavanje kihanja može biti opasno, s obzirom na to da kihanje može izbaciti zrak iz tijela brzinom do 56 kilometara na sat.