Zemlji prijeti vrsta apokalipse: Znanstvenici upozoravaju na novu veliku oluju i traže hitnu pripremu

Znanstvenici upozoravaju da čovječanstvo nije spremno za ekstremne svemirske vremenske uvjete, dok je nova snažna solarna oluja već na putu prema Zemlji. Prema najnovijim izvješćima, riječ je o događaju koji bi mogao izazvati široke prekide u napajanju električnom energijom, kolaps komunikacijskih sustava i, u najgorem scenariju, „internetsku apokalipsu”.
U sklopu priprema za takve incidente, radna skupina SWORM (Space Weather Operations, Research, and Mitigation), u suradnji s NOAA-om (Američka nacionalna uprava za oceane i atmosferu) i Ministarstvom domovinske sigurnosti SAD-a, provela je u svibnju 2024. godine simulaciju velike geomagnetske oluje. Rezultati su alarmantni: nestanci struje, prekidi interneta, gubitak GPS signala, poremećaji u zračnom prometu, pa čak i dramatičan rast cijena plina zbog zastoja u radu cjevovoda.
Što bi solarna superoluja mogla izazvati?
Jedan od scenarija simulacije predviđao je solarnu superolujnu aktivnost koja bi mogla izazvati dugotrajne nestanke struje duž istočne obale SAD-a, dok bi čitava zemlja pretrpjela prekide u opskrbi električnom energijom i internetu.
Osim energetskih mreža, pogođeni su bili i željeznički sustavi i plinovodi, što je izazvalo velike poremećaje u prijevozu i ekonomiji. Znanstvenici su također zabilježili gubitak komunikacije sa satelitima, kao i povećanu izloženost radijaciji kod astronauta i putnika u komercijalnom zrakoplovstvu.

NASA upozorava: Stvarni događaj može se dogoditi već ovaj tjedan
Simulacija je sada dobila zabrinjavajuću stvarnost: NASA je potvrdila da se prema Zemlji kreće snažna solarna oluja izazvana erupcijom X-klase, najjačom vrstom sunčevih baklji. Ova specifična oluja, koja je započela 14. svibnja s bakljom X2.7 klase, već je uzrokovala radio-prekide u Europi, Aziji i na Bliskom istoku, kao i smanjenje opskrbe električnom energijom u istočnim dijelovima SAD-a.
NASA upozorava da bi nadolazeće baklje mogle dodatno utjecati na radio-komunikacije, električne mreže, navigacijske signale, pa čak i na sigurnost astronauta i svemirskih letjelica.
Zašto su ove erupcije toliko opasne?
Solarne baklje i prateće koronalne mase izbacivanja (CME) – golemi oblaci plazme i magnetskih polja – predstavljaju najveću prijetnju. U najgorem slučaju, mogu izazvati geomagnetske oluje koje remete Zemljino magnetsko polje, što rezultira velikim tehnološkim poremećajima.
Simulacija SWORM-a, postavljena na datum 29. siječnja 2028., uključivala je niz snažnih baklji i zračenja sa Sunca, a znanstvenici su testirali protokole za brzo reagiranje na takve događaje. Najveći izazov bio je nedostatak vremena za pripremu, jer trenutna tehnologija omogućava otkrivanje CME događaja tek 30 minuta prije udara u Zemlju – prekasno za ozbiljnu reakciju.
Gannonova oluja kao podsjetnik
Zanimljivo je da je simulacija izvedena gotovo istodobno s Gannonovom olujom, koja je 10. svibnja 2024. pogodila Zemlju i bila najjača u posljednjih 20 godina. Ta je oluja izazvala masovno premještanje satelita iz Zemljine orbite zbog rizika od sudara, kao i lokalne nestanke struje te poremećaje radio i satelitske komunikacije diljem planeta.

Što znanstvenici predlažu kao obranu?
Znanstvenici sada pozivaju na koordiniranu strategiju cijele vlade radi pripreme za svemirske prijetnje: Ulaganje u napredne satelite za promatranje svemirskog vremena. Postavljanje dodatnih senzora za praćenje solarne aktivnosti. Unapređenje modela predviđanja. Rano upozoravanje. Suradnja između državnih tijela, međunarodnih partnera i privatnog sektora.
– Baš kao što se pripremamo za potrese, uragane i kibernetičke napade, nacija mora djelovati prije nego što se dogodi velika svemirska vremenska nepogoda – navodi se u izvješću SWORM-a.
Spektakl na nebu: polarna svjetlost kao posljedica
Iako solarne oluje donose brojne prijetnje, jedna od pozitivnih nuspojava bit će pojava polarne svjetlosti koja će biti vidljiva u brojnim američkim saveznim državama – uključujući Aljasku, Washington, Idaho, Montanu, Sjevernu i Južnu Dakotu, Minnesotu, Michigan, Wisconsin i Maine – ali i dijelove New Yorka.
Solarne baklje: kako ih klasificiramo?
Baklje se svrstavaju u pet klasa – A, B, C, M i X – pri čemu svaka sljedeća predstavlja deset puta veću količinu energije od prethodne. X-klasa označava najsnažnije i najopasnije erupcije, poput one koja sada prijeti Zemlji.
Upozorenje britanskog Met Officea
Britanski Met Office također je izvijestio da je pet regija sunčevih pjega trenutno aktivno na strani Sunca okrenutoj prema Zemlji, a nova magnetski aktivna regija pojavila se na jugoistočnom horizontu. Usto, područje na sjeverozapadnom rubu Sunca najvjerojatnije je proizvelo umjereno snažnu baklju 19. svibnja.
– Solarna aktivnost ostat će uglavnom niska, ali postoji stalna vjerojatnost izoliranih umjereno jakih erupcija – objavio je Met Office.
Ključna poruka: tehnologija nas čini ranjivijima
S obzirom na sve veću ovisnost o tehnologiji – internetu, satelitskoj navigaciji, mobilnoj komunikaciji i električnim mrežama – jasno je da porast solarne aktivnosti predstavlja ozbiljan rizik.
Znanstvenici stoga pozivaju na hitnu modernizaciju obrambenih mjera i međunarodnu suradnju, kako bi se smanjila ranjivost i izbjegao globalni kolaps infrastrukture u slučaju nove solarne superoluje.