Znanstvenici otkrili zašto će se jedan cijeli kontinent prepoloviti: Pronađena je masivna pukotina
Geolozi su otkrili zašto bi Afrika mogla završiti kao dva odvojena dijela kopna, i da bi to moglo promijeniti konture ovog kontinenta.
Još 2018. godine, u Keniji, točnije u Kenijskoj dolini rasjeda, odjednom se pojavila velika pukotina. Neki su tu pukotinu vidjeli kao posljedicu Istočnoafričkog rasjeda - aktivne rasjedne zone u istočnoj Africi - i puknuće afričke tektonske ploče na dva dijela. Ako ploča zaista pukne na dva dijela, zemlje poput Zambije i Ugande, koje su trenutno bez izlaza na more, jednog dana bi mogle imati vlastite obalne.
Međutim, neki geolozi ne vjeruju da je pukotina nastala zbog raseda. Neki geolozi tvrde da je uzrok pukotine erozija tla. I doktorski istraživač na Royal Holloway Sveučilištu u Londonu, Lucía Pérez Díaz, predložila je kombinaciju te dvije teorije. Rekla je da pukotina može biti rezultat erozije mekih tla koja su ispunjavala staru pukotinu povezanu s rasjedom.
Što se tu događa?
Međutim, najvažnije pitanje je zašto se to događa. Iako se promjene na Zemlji nama ne čine primjetnima, tektonske ploče se konstantno pomiču. Zemljina litosfera, koja je formirana od kore i gornjeg dijela plašta, razbijena je na nekoliko tih tektonskih ploča. Kao što je već spomenuto, ove ploče nisu nepomične, a kretanje uzrokuje njihovo pomicanje koje može izazvati i puknuće.
To može dovesti do stvaranja raseda i stvaranja nove tektonske granice, što se, prema Diazinim riječima, događa na Istočnoafričkom rasjedu. Istočnoafrički rasjed proteže se na impresivnih 3.000 km od Golfa Adenskog na sjeveru prema Zimbabveu na jugu. Kao rezultat, rasjed dijeli afričku ploču na dva nejednaka dijela: Somalsku i Nubijsku ploču.
Čak 2000 godina diljem Europe provodio se mračan i bizaran ritual: Uočen je i u blizini Hrvatske
Ploča je vrlo tanka, navodno
Rasjed ima različite karakteristike duž svoje 3.000 km udaljenosti, pri čemu na jugu dolazi do pucanja preko šireg područja, dok su vulkanizam i seizmičnost ograničeni. Međutim, ako krenete prema regiji Afar, cijeli dno rijeke rasJeda prekriveno je vulkanskim stijenama.
Diaz je predložila da to znači da je litosfera toliko tanka da je gotovo došla do točke potpunog puknuća.
To znači da će tijekom desetaka milijuna godina novi ocean dovesti do širenja morskog dna duž cijele duljine raseda, što se navodno već počinje događati. Nakon toga, ocean će se uliti, i pretvoriti afrički kontinent u dva kontinenta s manjim i velikim otokom sa dijelovima Etiopije i Somalije u Indijskom oceanu.