Znanstvenici pronašli možda i najstrašniju crnu rupu do sada: Crvene je boje i proždire sve oko sebe
Ovaj svemirski teleskop, lansiran od strane NASA-e prije više od dvije godine, pruža uvid u neke od najintrigantnijih fenomena u dubokom svemiru. Koristeći blisku infracrvenu kameru (NIRCam), Webb teleskop je ključan u istraživanju crnih rupa, omogućujući znanstvenicima da vide stvari koje bi inače bile nevidljive.
Istraživanje je otkrilo 'ekstremno crvenu' supermasivnu crnu rupu koja je više od 40 puta masivnija od Sunca, smještenu na udaljenosti od 12,9 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje.
Neobična pojava
Prof. Jenny Greene sa Sveučilišta Princeton, i jedna od vodećih autorica nedavnog rada, rekla je: "Sva svjetlost te galaksije mora stati unutar sićušnog područja veličine današnjeg zvjezdanog jata. Uvećanje gravitacijskim lećama izvora dao nam je izuzetna ograničenja veličine. Čak i pakiranjem svih mogućih zvijezda u tako malo područje, crna rupa na kraju čini najmanje jedan posto ukupne mase sustava", prenosi LADbible.
"Zapravo, otkriveno je da nekoliko drugih supermasivnih crnih rupa u ranom svemiru pokazuje slično ponašanje, što dovodi do nekih intrigantnih pogleda na rast crne rupe i galaksije domaćina, te međusobne interakcije između njih, koja nije dobro shvaćena", zaključila je.
Iako se ta crna rupa nalazi u debelom sloju prašine koji blokira većinu svjetlosti, njeni učinci su vidljivi. Ona brzo proždire materiju oko sebe, što rezultira crvenkastom bojom. Znanstvenici su oduševljeni otkrićem jer pruža uvid u procese rasta crnih rupa i njihovu interakciju s okolinom u ranim danima svemira.