Znanstvenici su otkrili bizarne rupe u zemlji: 'Pronašli smo novi život unutra'
Umjesto da su duboke pukotine koje vode do propasti, mnoge vrtače skrivaju nevjerojatne drevne šume koje ostaju netaknute. Tako je, prošle godine u kolovozu, tim speleologa naišao na jednu od takvih kolosalnih rupa, koja je, prema stručnjacima, najvjerojatnije dom za vrste koje znanost još nije otkrila.
Ta vrtača, koja je nevjerojatnih dimenzija – 300 metara dužine, 150 metara širine i 190 metara dubine – nalazi se u kraškom području jugozapadne Kine i pridružuje se grupi od 30 poznatih „tiankeng” rupa, što se može prevesti kao „rajske jame”.
Ove vrtače su zadužene za očuvanje rijetkih drevnih ekosustava, uključujući bilje i životinje koje ne možemo naći nigdje drugdje. Istraživači su na jednom takvom mjestu 2016. godine svjedočili očaravajućem prizoru netaknute podzemne šume s drevnim stablima visokim čak 40 metara, koja je dom za vrste koje datiraju još iz vremena dinosaura.
Neobično otkriće
Znanstvenici su sada, nakon novih istraživanja objavljenih u srpnju, uspjeli otkriti ključnu tajnu – ove šume uspijevaju u dubokim rupama zbog visoke koncentracije hranjivih tvari poput dušika, fosfora, kalija, magnezija i kalcija.
Ovi hranjivi spojevi omogućuju biljkama poput koprive i paprati da rastu, unatoč nedostatku svjetla. Studija je otkrila da se te biljke prilagođavaju posebnom okruženju, čineći ove vrtače savršenim prirodnim skloništima.
Ovih pet namirnica nikad ne biste smjeli uzimati na tašte, a jedna je mnogima omiljena
Ove vrtače nastaju kada se krov podzemnih šupljina uruši, stvarajući iznimno specifične ekološke uvjete koji omogućuju život rijetkim vrstama. Iako su ti tiankeng nalazi rijetkost u svijetu, većina njih smještena je u Kini, dok su manja naselja i u drugim dijelovima svijeta. Ekološka važnost tih rupa je neprocjenjiva, jer ne samo da čuvaju biljne vrste, već također nude utočište ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.