Znanstvenici u Americi došli do zastrašujućih saznanja: Pogledajte što se događa s pitkom i slatkom vodom
Rezultati nove studije provedene od strane US Geological Survey pokazuju da se razine saliniteta povećavaju u izvorima vode širom Sjedinjenih Američkih Država, što će imati ozbiljne posljedice na infrastrukturu, ekosustave i ljudsko zdravlje.
Američki izvori vode postaju sve slaniji, upozoravaju istraživači iz US Geological Survey (USGS). Povećane razine natrija (Na+) i klora (Cl-) u vodi otkrivene su širom zemlje, a to može imati ozbiljne implikacije na infrastrukturu, ekosustave i ljudsko zdravlje. Ovo istraživanje, koje još nije prošlo proces recenzije, pokazalo je da je potrebno pojačano praćenje i upravljanje kvalitetom vode, prenosi Science Alert.
Tim stručnjaka analizirao je 82 odvojene mreže od 20 do 30 bunara svaka, s uzorcima koji su se tipično uzimali na razmacima od 10 godina, počevši od 1988. godine. Ove mreže uključivale su bunare različitih dubina, smještene u ruralnim, urbano-gradskim i poljoprivrednim područjima.
Rezultati uzoraka nisu još prošli proces recenzije, ali mogu se pronaći na internetskoj interaktivnoj karti podzemnih voda koju održava USGS. Osim povećanja razine natrija i klora - što ukazuje na prisutnost soli u vodi - također se primjećuje povećanje razine otopljenih čvrstih tvari, što potencijalno upućuje na šire onečišćenje vode.
"Otopljeni čvrsti materijali, kloridi i natrij imaju statistički značajno češće povećanje od ostalih komponenata na našem popisu", kaže hidrolog Bruce Lindsey iz USGS.
"Ako pogledate kartu, odmah ćete primijetiti obrasce."
Tri razloga
Istraživači navode tri razloga zašto ovo povećanje ima važne implikacije. Prvo, slana voda je korozivnija, što može utjecati na zgrade i druge dijelove infrastrukture. S obzirom na podzemne vode, to bi se posebno odnosilo na cijevi i instalacije vodovoda.
Zatim postoje ekosustavi povezani s ovim mrežama vode. Mnogi potoci se hrane podzemnim vodama, a veće koncentracije iona klora u vodi mogu stvoriti toksično okruženje za vodeni život, što uzrokuje probleme s reprodukcijom i bioraznolikošću.
Naposljetku, tu je i učinak na ljudsko zdravlje. Tim USGS-a uputio se na studiju iz 2021. godine o akviferu na jugu New Jerseyja, koja je povezala povećanje razine kancerogenog elementa radija s povećanom upotrebom soli na cestama.
Soli štetne za okoliš
U ovom najnovijem istraživanju, povećanje razine saliniteta posebno je bilo izraženo u hladnijim regijama gdje se koristi mnogo soli na cestama. Međutim, sušne regije također su pokazale povećanje, što je možda posljedica povećane isparavanja uzrokovanog navodnjavanjem.
Ovo su tri glavna razloga za zabrinutost zbog rastuće saliniteta, a USGS poziva na odgovorniju uporabu soli na cestama - te soli već su prepoznate kao štetne za okoliš, ali treba razmisliti i o kaskadnim učincima.
"Činjenica da postoje potoci koji ne mogu podržavati vodeni život, ili da bi cijevi mogle početi korodirati, ili ovaj drugi rjeđi problem s radionuklidom, pokazuje da postoje i druge negativne strane", zaključuje Lindsey.