Znanstvenici upozoravaju da se u Atlantiku događa nešto strašno i osjetit ćemo to već sada: 'Uznemirujuće je ovo gledati'
"Aleja uragana" Atlantika već doživljava ljetne temperature, unatoč tome što je tek veljača. I neviđene temperature mogle bi biti loše vijesti za nadolazeću sezonu oluja, kažu istraživači. Od ožujka 2023. godine, prosječne temperature površine mora diljem svijeta dosegle su rekordno visoke razine i još uvijek rastu. Ovo zlokobno zagrijavanje oceana potiče ubrzano globalno zatopljenje i klimatski fenomen El Niño.
"Od 1980-ih svijet doživljava povećanu stopu zagrijavanja. Stopa zagrijavanja ne samo da se jednostavno povećava iz godine u godinu: Ono što vidimo su faze bržeg zagrijavanja koje se izmjenjuju s periodima kada je zagrijavanje sporije", rekao je Joel Hirschi, voditelj modeliranja morskih sustava u Nacionalnom oceanografskom centru Ujedinjenog Kraljevstva, za Live Science. "Razina zagrijavanja koju smo vidjeli 2023. godine, a sada i 2024. godine, je alarmantna." Prosječne temperature površine mora sada su otprilike 20.3 stupnjeva Celzija u Sjevernom Atlantiku, puni stupanj više od prosjeka od 1981. do 2011. godine. To uključuje "aleju uragana" Atlantika, pojas za formiranje uragana koji se proteže od zapadne obale Afrike do Srednje Amerike.
'Duboko je uznemirujuće'
"Nevjerojatno: temperatura površine mora u Sjevernom Atlantiku sada je 4.5 standardnih devijacija iznad nedavne klimatološke srednje vrijednosti od 1991. do 2020. godine", napisao je Brian McNoldy, viši istraživački suradnik u području morskih, atmosferskih i zemaljskih znanosti na Sveučilištu u Miamiju, na X, nekadašnjem Twitteru. "To se prevodi u događaj koji se događa jednom u 284,000 godina. Ipak, ovdje smo, promatrajući kako se odvija, dan po dan. To je duboko uznemirujuće." Ovaj porast temperatura mora mogao bi dovesti do intenzivnijih atlantskih uragana kasnije ove godine, kada se očekuje početak sezone uragana 1. lipnja i kraj 30. studenog.
Uragani nastaju iz tankog sloja oceanske vode koji isparava vjetrom prije nego što se podigne i formira oblake oluje. Toplije vode daju ovom sustavu više energije, potičući ovaj proces u previsoke brzine i omogućujući nasilnim olujama da se brzo oblikuju. Znanstvenici su prethodno utvrdili da su klimatske promjene učinile iznimno aktivne sezone atlantskih uragana mnogo vjerojatnijim nego što su bile 1980-ih godina. To je zato što, iako toplije oceani ne čine uragane učestalijima, čine ih jačima i brže rastućima.
Pet je oluja puhalo nezapamćenih 309 km/h ili više ovog desetljeća, što je navelo znanstvenike da predlože novu "kategoriju 6". Međutim, "topli ocean na sebi nije jamstvo za aktivnu sezonu", rekao je Hirschi. "Osim toga, vertikalna smjena vjetra u subtropima mora biti slaba." Ako je vertikalna smjena vjetra - promjena brzine vjetra s visinom - previše intenzivna, olujni oblaci bit će razneseni i neće se formirati uragani. Tu bi mogao igrati ulogu i El Niño. El Niño je klimatski ciklus u kojem se vode na tropskom istočnom Pacifiku zagrijavaju više nego obično, što utječe na globalne obrasce vremena. Povezan je s slabijim trgovinskim vjetrovima oko ekvatora, što podiže prosječne temperature površine mora na ekvatoru za barem 1.5 C.
El Nino se brzo razvio
Trenutni El Niño brzo se razvio u srpnju 2023. godine i očekuje se da će trajati do lipnja ove godine. Tijekom El Niña, vjetrovi na Atlantiku obično su jači i stabilniji nego obično, djelujući kao kočnica na formiranje uragana. Ali ako se klimatski ciklus ponaša prema predviđanjima i smiri se ili zamijeni La Niñom (njegovim hladnijim protivnikom), moglo bi doći do neuobičajeno olujnog ljeta.
"Ekvatorski Pacifik vjerojatno će preći na neutralne ili La Niña uvjete tijekom ljeta i jeseni", rekao je Hirschi. "Ako anomalno tople temperature Atlantika potraju tijekom tog perioda, imali bismo sve sastojke za vrlo aktivnu sezonu uragana."