Znanstvenici zapanjeni prizorima snimljenim na Suncu: Pogledajte kakve su strukture vidjeli na površini
Vidjeli ste Sunce, ali nikada niste vidjeli Sunce na ovakav način. Ova jedinstvena snimka iz videa snimljenog tijekom ESA-ine misije Solar Orbiter pokazuje Sunce koje izgleda gotovo ... mekano i lepršavo! Ova zapanjujuća slika prikazuje perjaste, dlakave strukture plazme koje prate linije magnetskog polja u donjoj atmosferi Sunca dok prelazi u mnogo topliju vanjsku koronu. Video je snimljen s udaljenosti od oko jedne trećine puta između Zemlje i Sunca.
Pogledajte cijeli video ispod, koji pokazuje neobične značajke na Suncu, uključujući koronalnu mahovinu, spikule i koronalnu kišu. Solar Orbiter je snimio ovaj video 27. rujna 2023. koristeći svoj instrument Extreme Ultraviolet Imager (EUI). Prema ESA-i, najsvjetlije regije imaju oko milijun stupnjeva Celzija, dok tamniji materijal ima nižu temperaturu jer apsorbira zračenje.
Što je koronalna mahovina? To je ono što Suncu daje mekani izgled u ovoj snimci. Ove neobične strukture na Suncu podsjećaju na mahovinu koja se nalazi na Zemlji, jer imaju fini, čipkasti izgled. No, na Suncu se obično nalaze oko središta sunčevih pjega, gdje su magnetski uvjeti jaki i gdje se formiraju velike koronalne petlje. Mahovina je toliko vruća da je većina instrumenata ne može otkriti. On se proteže kroz dva atmosferska sloja, kromosferu i koronu.
Veća od Zemlje
Spikule, kako ime sugerira, visoki su stupovi plina koji se vide na solarnoj horizonti i dižu se iz kromosfere Sunca. Mogu doseći visinu od 10,000 km. U videu, otprilike na 0:30, možete vidjeti koronalnu kišu. Ovaj materijal je hladniji od ostatka solarne površine (vjerojatno manje od 10,000 °C) u usporedbi s jednim milijunom stupnjeva C koronalnih petlji.
Koronalna kiša sastoji se od visokih gustoća nakupina plazme koje se vraćaju prema Suncu pod utjecajem gravitacije. Primijetite malu erupciju u središtu vidnog polja oko 0:20 u videu? Iako izgleda malena, ova erupcija je veća od Zemlje!
Na Zemlji se stvorila jedna od najstrašnijih vremenskih pojava: 'Ovo se ne može vidjeti svaki dan'
Misije poput Solar Orbiter, Parker Solar Probe i Solar Dynamics Observatory pružaju nam bez presedana pogled na Sunce, pomažući astronomima da nauče više o dinamičnoj kugli plina koja pokreće cijeli naš Sunčev sustav. Te misije pomažu u otkrivanju složenih mehanizama unutar Sunčeve atmosfere i pružaju bolje razumijevanje fenomena kao što su sunčeve pjege, solarni vjetrovi i izboji plazme.