Je li Mount Everest uistinu najviša planina na svijetu?
![andreas-gabler-XEW_Wd4240c-unsplash](https://klik.hr/upload/user/original/5a1966986eebffc18ca358970e44a6cb.jpg)
Jedan od prvih podataka opće kulture koji smo naučili je da je Mount Everest najveća planina na svijetu, zajedno s, primjerice, informacijom da je Neil Armstrong bio prva osoba koja je hodala po Mjesecu ili da su plavi kitovi najveće životinje koje su ikada živjele.
S obzirom na to, možda vas iznenadi to da bi neki drugi vrhovi ipak mogli biti viši, ovisno o tome kako mjerite visinu.
Dakle, ovisno o različitim parametrima – uključujući najvišu po uzvišenju, najvišu ako se mjeri od baze do vrha i najvišu na temelju toga što je najudaljenija točka od Zemljinog središta – koja je najviša planina na svijetu?
Crtice o Mount Everestu
Mount Everest nesumnjivo je najpoznatija i najprivlačnija od svih planina na svijetu, a također je poznata kao Chomolungma, što na tibetanskom znači "Božica majka svijeta". Na Everest su se prvi put 29. svibnja 1953. popeli Tenzing Norgay, šerpa iz Nepala, i Novozelanđanin Edmund Hillary, a od tada se na ovu planinu uspješno popelo oko 4000 ljudi. Planina je također odnijela više od 300 života od 1922., kada su se počeli voditi zapisi.
Istraživači su izmjerili Mount Everest mnogo puta tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, ali najnovija procjena, objavljena u studenom 2021., odredila je visinu ove planine na 8848,86 metara iznad razine mora, što je gotovo 8,8 kilometara. To je prilično impresivna visina, ali nameće pitanje zašto koristimo "iznad razine mora" kada određujemo najviši vrh svijeta?
Ispod ili iznad razine mora?
Povijesno gledano, visina se obično uzima kao visina iznad srednje razine mora. Međutim, navedeno se mora odnositi na standardnu srednju razinu mora, koja se mora definirati. Razine mora su različite u različitim dijelovima svijeta i mijenjaju se zbog klimatskih promjena.
Kao rezultat, visina se sada mjeri u odnosu na matematički definiran geoid Zemlje. Geoid je, prema Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu, model globalne srednje razine mora koji se koristi za mjerenje preciznih nadmorskih visina, a ovaj prosjek se koristi za utvrđivanje visine planina. Opisana mjerenja, zajedno s GPS očitanjima, rezultiraju nevjerojatno točnim nadmorskim visinama.
Dakle, sve planine se mjere od razine mora, uglavnom zbog praktičnosti i dosljednosti, ali što ako se visine počnu mjeriti od baze do vrha? Bi li Everest i dalje bio na vrhu ljestvica?
Odgovor je ne. Ta bi čast pripala Mauna Kei, neaktivnom vulkanu na Havajima. Iako je njegov vrh 4205 metara iznad razine mora, što je manje od polovice visine Everesta, prema National Geographicu većina Mauna Kee skrivena je ispod razine mora. Kada se mjeri od baze do vrha, Mauna Kea je visoka 10 211 metara, što ga pozicionira iznad Everesta.
Trebamo li, dakle, Mauna Keu smatrati najvišom planinom na Zemlji?
Drugi konkurent, Mount Chimborazo u Ekvadoru, može se pohvaliti vrhom koji je najudaljenija točka od Zemljinog središta.
Chimborazo nije najviša planina u Andama, nije čak ni među 30 najboljih, ali njegova blizina ekvatora je ono što čini razliku. Chimborazo je samo 1 stupanj južno od ekvatora, gdje je Zemljina izbočina najistaknutija; ova geografska neobičnost znači da je vrh Chimboraza 3.967 milja od Zemljine jezgre, što ga čini 2072 metara udaljenijim od središta planeta od vrha Everesta.
Tko od ova tri kandidata pobjeđuje?
Mount Everest je najviša planina iznad razine mora, dok Mauna Kea sigurno može tvrditi da je najviša planina na svijetu, ne uzimajući u obzir razinu mora. Bilo bi teško tvrditi da je Chimborazo najviši, ali sve je stvar perspektive.
Bez obzira na planinu koju odaberete, njezina će visina blijediti u usporedbi s Marsovim Olympus Monsom, najvećim poznatim vulkanom u Sunčevom sustavu. Ima visinu od oko 25 km, prema NASA-i, što je gotovo tri puta više od Everesta i bazu od 601,9 km u promjeru, što je otprilike ista udaljenost koja dijeli San Francisco i Los Angeles.
Postoji i krater pod nazivom Rheasilvia na asteroidu Vesta, koji je dio asteroidnog pojasa 100 milijuna milja od Zemlje. U središtu ovog kratera nalazi se vrh za koji znanstvenici vjeruju da bi mogao biti visok između 20 i 25 km, što znači da bi to mogla biti najviša planina u Sunčevom sustavu.