Je li pucketanje prstima, vratom i leđima dobro za nas?

Pucketanje prstima, zglobovima, vratom i leđima neće nam naštetiti, ali ni donijeti neku korist osim trenutnog olakšanja. Zašto to radimo i što bismo trebali znati o ovoj neobičnoj praksi razgibavanja?
Iako smo u djetinjstvu od naših roditelja slušali upozorenja o tome kako je pucketanje prstima štetno i da će nam se u starosti zbog istoga tresti ruke ili ćemo imati neke druge grozne posljedice, to je daleko od istine.
Sigurnost
Liječnici su desetljećima raspravljali o tome zašto zglobovi stvaraju prepoznatljivi zvuk pucanja.
Nekada je bila uvriježena teorija koja govori da se radi o zvuku mjehurića koji pucaju u sinovijalnoj tekućini koja okružuje zglobove, ali nedavna istraživanja sugeriraju da je zapravo stvaranje šupljine u tekućini zaslužno za stvaranje tih zvukova.
Bez obzira na to kako se stvarao zvuk, istraživanja su pokazala da pucanje zglobova ne dovodi do kasnijeg razvoja osteoartritisa, stanja koje nastaje zbog trošenja zglobova. Postoje istraživanja koja sugeriraju da pucketanje zglobova može dovesti do oticanja ruku i smanjene snage hvata, ali ti dokazi nisu dovoljno relevantni.
Dakle, trenutno nije pronađena korelacija između pucanja zglobova i oštećenja zglobova ili artritisa.
Prepustite to profesionalcima
Zahvaljujući našem sjedilačkom načinu života, često osjećamo bolove u vratu ili leđima. Pucketanje vrata ili leđa stvara nam osjećaj olakšanja, iako su neka istraživanja pokazala da je to možda samo placebo efekt.
Iako u redu povremeno prakticirati ovu metodu, nemojte dati drugoj osobi da to učini umjesto vas jer biste zbog prejakog pritiska mogli završiti s ozljedama. Kada je u pitanju kralježnica, želite biti oprezni – neka vaša leđa ili vrat namjeste samo licencirani kiropraktičar ili fizioterapeut.
Čak i tada, postoje istraživanja koja pokazuju da bi manipulacije vratom u rijetkim slučajevima mogle dovesti do moždanog udara, stoga, ako imate predispoziciju za moždani udar, svakako to naglasite.
Ako se ne želite obratiti profesionalcu za pomoć, postoje druge metode kojima možete smanjiti bolove u vratu i leđima. Pokušajte s masažom leđa ili se poslužite toplim i hladnim oblozima. Također, ne zaboravite s vremena na vrijeme ustati i istegnuti se kako biste spriječili bolove koji nastaju zbog dugotrajnog sjedenja. Vježbanje, naravno, također pomaže s ovim problemom – budite aktivni!