Šokirat ćete se kada vidite koliko je vaša kupaonica zapravo prljava: Ove stvari mogu postati leglo bakterija i plijesni

Plijesan se često pojavljuje u kupaonicama na različitim predmetima poput držača četkica za zube, tkaninskih zavjesa za tuširanje, tepiha, spužvi i drugih predmeta za kupanje. Kada ovi predmeti postanu vlažni ili često dolaze u dodir s vodom, mogu se razviti plijesan ako se ne suše, peru ili mijenjaju redovito.
Redovito čišćenje, pravilno sušenje vlažnih predmeta i održavanje dobre ventilacije ključni su za sprječavanje i rješavanje problema s plijesni u kupaonici. Plijesan ne samo da može utjecati na zdravlje, već također može oštetiti površine u kupaonici. Kako biste spriječili pojavu plijesni, važno je osigurati da kupaonica ostane suha i da zrak može cirkulirati. Preporučuje se prozračivanje tepiha i ručnika nakon upotrebe te često pranje. Držače četkica za zube treba redovito isprazniti i okrenuti naopako kako bi se izbjeglo zadržavanje vode u njima.
Evo na što treba paziti
Glavni uzrok plijesni je vlaga, stoga nije dovoljno samo čistiti kupaonicu, već je važno osigurati da se prostor dobro osuši nakon čišćenja. To možete postići otvaranjem vrata i prozora prilikom čišćenja ili nakon tuširanja kako bi se osigurala adekvatna ventilacija. Ostale preventivne mjere uključuju upotrebu ventilatora tijekom i nakon tuširanja, korištenje odvlaživača zraka i brisanje mokrih površina nakon upotrebe.
Važno je također provjeravati ormarić ispod umivaonika radi curenja ili kondenzacije te riješiti te probleme odmah. Nakon upotrebe tuša možete ga poprskati proizvodom protiv plijesni ili koristiti prirodne alternative poput soka od limuna ili bijelog octa.
Ako već imate plijesan u kupaonici, morate je ukloniti ili potražiti stručnu pomoć. Ako je infekcija ozbiljna i zahvaća površinu veću od jednog kvadratnog metra, preporučuje se pozvati stručnjake za sanaciju plijesni. Ako su neki predmeti jako zaraženi i ne mogu se spasiti, treba ih izbaciti i zamijeniti. Ako želite očistiti zaraženi predmet, prvo koristite zaštitne rukavice, naočale i masku kako biste izbjegli izravan kontakt s plijesni. Zatim slijedite upute na proizvodu za uklanjanje plijesni ili koristite mješavinu izbjeljivača i vode, ili sode bikarbone i vode. Temeljito izribajte zahvaćene površine četkom ili spužvom.