Skrivena opasnost Antarktike: Ledeni kontinent prepun je vulkana, a evo što bi bilo kada bi eruptirali
Antarktika je možda najpoznatija po beskrajnom prostranstvu leda i snijega. No, ono što mnogi ljudi ne shvaćaju jest da ispod njezine zaleđene fasade leži deseci vulkana. Zapravo, ispod masivnog zapadnog ledenog pokrivača kontinenta nalazi se ono što se smatra najvećim vulkanskim područjem na Zemlji, s čak 138 vulkana. Od tih vulkana, 91 je prvi put otkriveno kao dio studije iz 2017. godine objavljene u časopisu Geological Society.
No, mogu li vulkani na Antarktici eruptirati? Za geologe, ovo pitanje je i jednostavno i teško, ovisno o vulkanu. Iako se ovi vulkani smatraju mladima što se vulkana tiče, znanstvenici nisu mogli "razlikovati jesu li ili nisu vulkanski aktivni", napisali su autori studije.
Trenutno postoje samo dva vulkana na kontinentu koji su klasificirani kao aktivni: Deception Island, koji se nalazi sjeverno od kopna koja je dio South Shetland Islands; i Mount Erebus, najviši je vrh na kontinentu i doseže 3.794 metra. Smatra se najjužnijim aktivnim vulkanom na svijetu.
Rijetke pojave
"Erebus, koji dominira nad istraživačkom bazom McMurdo na otoku Scott, neprekidno erumpira barem od 1972. godine", rekao je Conor Bacon, postdoktorski istraživač znanstvenik u Earth Observatoryu Lamont-Doherty na Sveučilištu Columbia u New Yorku, za Live Science. Od tada, Mount Erebus poznat je po "izbacivanju plinova i pare" te čak povremeno ispucavanju "kamenih bombi", što je zajednički pojam za strombolijanske erupcije, prema NASA Earth Observatoryu.
Poslali podmornicu na dno mračnog i strašnog Bajkalskog jezera: Snimke su ih na kraju zaprepastile
"Jedna od najzanimljivijih značajki je postojanje lavinog jezera koje zauzima jedan od njegovih vršnih kratera, gdje je rastopljena materija prisutna na površini", rekao je Bacon. "To su zapravo prilično rijetke pojave, jer su potrebni vrlo specifični uvjeti kako bi se osiguralo da površina nikada ne zaledi." S druge strane, Deception Island je kaldera aktivnog vulkana, koja je posljednji put eruptirala 1970. godine, prema Deception Island Antarctic Specially Managed Area, koji nadgleda otok zbog vulkanske aktivnosti. Otok je trenutno klasificiran kao "zelen", bez očekivane erupcije.
Unatoč postojanju samo dva aktivna vulkana na kontinentu, Antarktika je posuta fumarolima, vulkanskim otvorima koji oslobađaju plinove i pare u zrak. Ako su uvjeti pravi, akumulacija iz tih otvora može stvoriti naslage poznate kao fumarolni ledni toranj visok 3 m.
Pratit će zbivanja
Iako znanstvenici stalno nadziru vulkane na Antarktici instrumentima, može biti izazovno predvidjeti kada bi točno jedan mogao eruptirati sljedeći put. Drugim riječima, osim dva aktivna vulkana i raznih fumarola, teško je reći hoće li ikad koji od kontinentovih drugih vulkana eruptirati.
Samo Mount Erebus i Deception Island imaju "mali broj stalnih nadzornih instrumenata", rekao je Bacon. "Te mreže uglavnom se sastoje od seizmometara koji otkrivaju seizmičku aktivnost povezanu s vulkanskim nemirima. S vremena na vrijeme, istraživači će postaviti opsežnije mreže instrumenata za provođenje određenih studija, ali to dolazi s ogromnim brojem logističkih izazova u usporedbi s mnogim, puno dostupnijim, vulkanima drugdje u svijetu."
Još jedan izazov čeka znanstvenike, dodao je. "Osim logističkih izazova, stalne instalacije moraju biti dovoljno robusne da prežive teške uvjete i duge polarno noći", rekao je Bacon.