Mjesec se polako udaljava od Zemlje i ostavit će snažan utjecaj: 'Počet će se drugačije ponašati'
Mjesec je stalni pratilac na našem noćnom nebu, ali nova otkrića znanstvenika otkrivaju da se on polako udaljava od Zemlje, mijenjajući sve što smo mislili da znamo o odnosu našeg planeta i njegovog jedinog prirodnog satelita. Ovo udaljavanje ima stvaran, iako iznimno spor, utjecaj na duljinu dana na Zemlji.
Studija koju je provela ekipa sa Sveučilišta Wisconsin-Madison analizirala je stijene stare 90 milijuna godina kako bi proučili interakcije Zemlje i Mjeseca prije 1,4 milijarde godina. Istraživanje je pokazalo da se Mjesec udaljava od Zemlje brzinom od 3,82 centimetra godišnje. Na kraju, to će rezultirati duljinom dana na Zemlji od 25 sati za otprilike 200 milijuna godina.
Poput klizača
Profesor geoznanosti na Sveučilištu Wisconsin-Madison, Stephen Meyers, objašnjava: "Kako se Mjesec udaljava, Zemlja je poput klizača koji usporava dok ispruža ruke." Dodao je kako je jedan od njihovih ciljeva bio koristiti astrohronologiju za mjerenje vremena u dalekoj prošlosti i razviti vrlo drevne geološke vremenske skale. "Želimo moći proučavati stijene stare milijardama godina na način koji je usporediv s proučavanjem suvremenih geoloških procesa."
Niz virusa otkriven je u tamnom ledu Grenlanda: Mogli bi spasiti čovječanstvo
Ovo otkriće nije jedina novost koja mijenja naše razumijevanje Mjeseca. Znanstvenici su nedavno otkrili tajne stare milijardama godina skrivene ispod površine Mjeseca, zahvaljujući kineskom svemirskom programu koji je otkrio skrivene strukture. Ova otkrića pomažu nam sastaviti slagalicu prošlosti Mjeseca.
Ova otkrića otvaraju nova pitanja o budućnosti našeg planeta i njegovog odnosa s Mjesecom, te naglašavaju koliko je važno nastaviti istraživanja kako bismo bolje razumjeli kozmičke procese koji oblikuju naš svijet.