Ova kobna bolest teško se otkriva, a razvija se brzo: Prvi simptom najčešće osjetite u nogama
Multipla skleroza (MS) ozbiljna je neurološka bolest koja pogađa središnji živčani sustav, uključujući mozak i leđnu moždinu. Iako točni uzroci još nisu u potpunosti razjašnjeni, smatra se da u razvoju bolesti sudjeluju genetski i okolišni faktori. MS se kod različitih osoba manifestira na različite načine, često uzrokujući značajne poteškoće u svakodnevnom životu.
Uzrok multiple skleroze nije u potpunosti poznat, no stručnjaci smatraju da bolest nastaje zbog kombinacije genetskih predispozicija i vanjskih utjecaja.
Pretpostavlja se da je riječ o autoimunoj bolesti u kojoj imunološki sustav napada mijelin, zaštitni sloj oko živčanih vlakana. Faktori koji se povezuju s povećanim rizikom uključuju pušenje, nedostatak vitamina D, infekcije i emocionalni stres.
Simptomi multiple skleroze
Simptomi MS-a variraju ovisno o pojedincu i stupnju bolesti. Najčešće se javljaju:
Poteškoće s ravnotežom i koordinacijom.
Kronični umor, čak i pri minimalnim naporima.
Slabost mišića i smanjenje snage.
Problemi s vidom poput dvoslika, zamagljenog vida ili gubitka vida.
Poteškoće s govorom i gutanjem.
Trnci, utrnulost u ekstremitetima.
Poremećaji mokrenja i rada crijeva.
Promjene u raspoloženju i poteškoće s pamćenjem.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnosticiranje MS-a može biti složeno jer simptomi mogu nalikovati drugim neurološkim stanjima. Liječnici se oslanjaju na neurološke preglede, magnetsku rezonancu (MRI), analizu cerebrospinalne tekućine i testove vida kako bi potvrdili dijagnozu.
Trenutno ne postoji lijek za multiplu sklerozu, ali postoje terapije koje pomažu u usporavanju napredovanja bolesti i ublažavanju simptoma. Farmakološke terapije, fizikalna terapija, govorna terapija i psihološka podrška igraju ključnu ulogu u poboljšanju kvalitete života oboljelih.