Liječnik otkrio koje lijekove nikako ne smijete uzimati s ovim voćem: 'Posljedice mogu biti kobne'

No, iza njegove zdrave slike krije se neočekivani rizik za sve koji uzimaju određene lijekove. Ovo voće, iako prirodno, može ozbiljno poremetiti način na koji tijelo obrađuje terapiju, a posljedice nisu nimalo bezazlene.
Prema riječima dr. Xanda van Tullekena, liječnika i medicinskog stručnjaka BBC-ja, grejp, njegov sok ili džem mogu imati dugotrajan učinak na metabolizam lijekova. Glavni krivac su furanokumarini – spojevi koji blokiraju djelovanje enzima CYP3A4, odgovornog za razgradnju gotovo polovice propisanih lijekova.
Kada taj enzim prestane raditi kako treba, lijekovi ostaju dulje u organizmu, što može dovesti do predoziranja i ozbiljnih zdravstvenih problema. "Grejp može povećati koncentraciju lijeka u krvi do toksične razine, i to danima nakon konzumacije", upozorava dr. van Tulleken.
Posebno su rizični sljedeći lijekovi: Statini za snižavanje kolesterola, terapije za visoki tlak, psihijatrijski lijekovi, imunosupresivi nakon transplantacija, lijekovi za kontrolu srčanog ritma.

Valja biti oprezan
Dovoljna je i pola čaše soka da se poremeti ravnoteža u tijelu, a nuspojave mogu varirati – od glavobolje i umora, do oštećenja jetre, bubrega ili mišićnog tkiva.
No grejp nije jedini problem. Sličan učinak imaju i druge agrume poput pomela, seviljskih naranči te tangela. Stoga bi svi koji su na redovnoj terapiji trebali pažljivo birati voće – i o svemu razgovarati s liječnikom ili ljekarnikom.
Dr. van Tulleken također ističe još jedan često zanemaren detalj: osobe koje uzimaju varfarin, lijek za razrjeđivanje krvi, trebaju paziti na unos vitamina K. Iako se ta tvar ne treba izbjegavati, važno je unositi je ravnomjerno. Nagli skokovi – primjerice, kad se pojede puno špinata u jednom danu – mogu oslabiti učinkovitost lijeka.
Hrana bogata vitaminom K uključuje: Brokulu, kelj, špinat i drugo zeleno povrće, slanutak, avokado, jetru, žumanjak, sireve i maslinovo ulje. Zaključno – prirodna hrana i lijekovi ne idu uvijek ruku pod ruku. Da biste ostali sigurni, nije dovoljno pratiti samo dozu tableta – važno je znati i što vam je na tanjuru.