Znanstvenici konačno otkrili zašto nam se prsti smežuraju u vodu: Nije ono što svi misle

Svi smo to doživjeli – nakon kupanja u kadi ili dugog boravka u bazenu, koža na prstima ruku i nogu počinje se smežuravati, stvarajući prepoznatljive bore. No, iako je ovo poznat fenomen, malo tko zna pravi razlog zašto se to događa.
Dugo se smatralo da do naboranosti dolazi zbog upijanja vode u kožu, što uzrokuje njeno bubrenje i stvaranje bora. Međutim, novije znanstveno istraživanje potvrdilo je da ta teorija nije točna – prave uzroke treba tražiti u djelovanju autonomnog živčanog sustava.
Ključnu ulogu imaju krvne žile, a ne voda
Profesor Guy German s Odsjeka za biomedicinsko inženjerstvo Sveučilišta Binghamton u New Yorku proveo je istraživanje u kojem je sudjelovalo troje dobrovoljaca. Njihovi su prsti bili potopljeni u vodu 30 minuta, nakon čega su istraživači zabilježili uzorke naboranih grebena i dolina koji su se formirali na koži.
Zanimljivo je da su se ti uzorci ponovili i 24 sata kasnije kada su isti prsti ponovno potopljeni, što ukazuje na postojanost obrasca koji nije slučajan.
„Ljudi često pretpostavljaju da se bore stvaraju jer koža upija vodu, pa se napuhuje i izobličuje. Iskreno, i ja sam to dugo mislio,“ priznao je prof. German za The Conversation.

Što zapravo pokreće ovaj proces?
Odgovor leži u autonomnom živčanom sustavu – dijelu tijela koji upravlja nevoljnim funkcijama, poput disanja, treptanja i rada srca, ali i širenjem i sužavanjem krvnih žila.
Kad se koža dulje vrijeme nalazi u vodi, znojne žlijezde se otvaraju i omogućuju vodi da uđe u tkivo kože. To zatim smanjuje koncentraciju soli u koži, a živčana vlakna šalju tu informaciju mozgu.
Autonomni živčani sustav na to reagira sužavanjem krvnih žila, što smanjuje volumen kože, ali ne i njenu površinu, uzrokujući karakteristično smežuravanje.
„To je kao kad se grožđe osuši i pretvori u grožđicu – izgubi volumen, ali ne i površinu,“ objašnjava dr. German. Znanstvenici su također otkrili da se obrasci smežuranosti ponavljaju jer se krvne žile u prstima ne pomiču, što znači da se iste bore uvijek pojavljuju na istim mjestima.
Važna potvrda: osobe s oštećenjem živaca nemaju bore
Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials, dodatno su potvrdili raniju teoriju da osobe s oštećenim živcima u prstima ne razvijaju smežuranu kožu nakon boravka u vodi.
To dodatno potvrđuje da je nervni sustav ključan u ovom procesu, a ne mehaničko upijanje vode.

Prsti poput guma: bore povećavaju prianjanje
Osim što otkrivaju uzrok, znanstvenici su došli do još jednog zanimljivog otkrića: smežurana koža poboljšava prianjanje. Naime, istraživanja su pokazala da naborana koža omogućuje bolje hvatanje predmeta pod vodom u odnosu na glatku kožu.
Ova sposobnost vjerojatno ima i evolucijsku prednost – omogućuje lakše kretanje i bolju stabilnost na skliskim podlogama, primjerice prilikom hodanja po mokrim površinama.