Istraživači u mračnim dubinama snimili mističan zvuk koji nije moglo proizvesti živo biće: Poslušajte ga

Zagonetni zvuk iz oceana koji je godinama zbunjivao stručnjake konačno je objašnjen – i ne, nije riječ o morskom čudovištu iz legende. Ovaj neobični, izrazito glasan zvuk poznat kao "Bloop", prvi je put zabilježen 1997. godine, a njegovo podrijetlo tada nije bilo jasno ni najiskusnijim znanstvenicima.
Iako su teorije zavjere o nepoznatim bićima iz dubina oceana dodatno potaknule maštu javnosti, istina se pokazala znatno prizemnijom – i istodobno ozbiljnijom.
Što znamo o "Bloopu"?
Sve je počelo kad su znanstvenici američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) slušali podvodnu seizmičku aktivnost u južnom dijelu Tihog oceana. Korištenjem hidrofonâ – podvodnih mikrofona postavljenih na udaljenosti većoj od 3.200 kilometara jednih od drugih – zabilježili su "neobičan, snažan i izrazito glasan" zvuk.
Zbog njegove jedinstvene strukture i snage, zvuk je dobio ime "Bloop". Kako navodi Wired.co.uk, znanstvenici iz NOAA-inog Pacifičkog laboratorija za pomorsku ekologiju (PMEL) odmah su krenuli u potragu za izvorom ovog zvuka.
Teorije koje su pokušale objasniti "Bloop"
Od samog početka postavljala su se brojna pitanja – je li riječ o vojnoj vježbi pod morem? Zvuku brodskih motora ili ribarskih vitla? Ili možda o golemim lignjama, kitovima, pa čak i nepoznatim vrstama morskih bića?
No znanstvenici su ubrzo odbacili mogućnost da je uzrok zvuka bilo koje životinjsko podrijetlo – jednostavno nije bilo bića dovoljno velikog da proizvede takvu snagu.
Iako je "Bloop" godinama ostao bez jasnog odgovora, ključni trenutak u razotkrivanju zagonetke dogodio se – slučajno – 2005. godine.
Prava istina otkrivena 2005. godine
U okviru novog istraživačkog projekta, PMEL je postavio hidrofonske uređaje bliže Antarktici kako bi bolje pratili zvukove vulkanske i potresne aktivnosti na dnu oceana. Upravo tada ponovno su snimili karakteristične, grmljavinske vibracije "Bloopa".
Na temelju nove analize, znanstvenici su došli do zaključka: tajanstveni zvuk nije ništa drugo nego ledeni potres – pucanje i odvajanje ledenjaka s antarktičkog ledenog pokrova.
Prema NOAA-i, ovakvi "icequakes" postaju sve učestaliji zbog zagrijavanja planeta, što znači da će se "Bloop" vjerojatno i dalje redovito bilježiti.
Stručnjaci potvrđuju: Ledeni potresi sve su češći
Robert Dziak, seizmolog sa Sveučilišta Oregon State i NOAA-e, rekao je za Wired.co.uk kako je već u ranoj fazi istrage bilo jasno da zvuk nije proizvela životinja.
"Svake godine bilježimo desetke tisuća takozvanih ledenih potresa, koje uzrokuje pucanje i otapanje morskog leda te odvajanje ledenih ploča u ocean. Ti su signali vrlo slični 'Bloopu'", pojasnio je Dziak.
Zbog toga je, dodaje, bilo "iznimno malo vjerojatno" da je zvuk životinjskog podrijetla. No ističe i kako teorije o životinjskom izvoru zvuka nikada nisu bile ozbiljno znanstveno razmatrane.
"Mnoge zablude o životinjskom podrijetlu 'Bloopa' potječu iz načina na koji se zvuk reproducira," objasnio je Dziak. "Najčešće se pušta ubrzan 16 puta, što ga čini sličnim nekoj životinjskoj vokalizaciji. Međutim, kada se reproducira u stvarnom vremenu, zvuči više kao podrhtavanje tla – sličan grmljavini."
Oceani i dalje skrivaju mnoge tajne
Unatoč ovom razrješenju, golema prostranstva oceana i dalje ostaju područje brojnih nepoznanica. Prema nedavnom istraživanju, tek oko 0,001 posto dubokog morskog dna do sada je detaljno istraženo, što ostavlja golem prostor za nova otkrića – i teorije.
Od misterioznih stvorenja koje more izbacuje na obalu, do čudnih otisaka nalik kopitima na dnu oceana, fascinacija morskim dubinama nastavlja nadahnjivati znanstvenike – i zagovornike teorija zavjera.
No, barem što se "Bloopa" tiče – priča je sada konačno zaključena.