Golemi interstelarni objekt viđen kako tutnji našim Sunčevim sustavom: 'Imamo malo vremena da ga proučimo'

Zagonetni objekt izvan našeg Sunčeva sustava upravo je uočen kako se velikom brzinom približava unutarnjem dijelu galaktičke četvrti. Fizičar sa Sveučilišta Harvard Avi Loeb potvrdio je da će objekt, nazvan A11pl3Z, proletjeti pored Zemlje 17. prosinca, brzinom većom od 66.000 kilometara u sekundi, odnosno otprilike 241.000 km/h.
Zbog svoje ekstremne brzine, A11pl3Z neće biti uhvaćen gravitacijom Sunca ni bilo kojeg planeta u Sunčevu sustavu, što ga čini potvrđenim međuzvjezdanim posjetiteljem.
Detekcija i prvi podaci
Prvi ga je primijetio astronom Sam Deen krajem lipnja, no tek sada je Međunarodna astronomska unija (IAU) službeno potvrdila njegov izvan-sunčevski podrijetlom.
Objekt je trenutno udaljen 3,8 astronomskih jedinica (AU) od Zemlje, što iznosi otprilike 570 milijuna kilometara. Očekuje se da će svoj najbliži prolaz pored planeta imati u listopadu, kada će proći na 0,4 AU od Marsa (oko 60 milijuna kilometara). Zemlji će se najviše približiti u prosincu, ali će i tada ostati na sigurnih 223 milijuna kilometara udaljenosti.
3rd interstellar object discovered? Maybe. There's a lot of buzz right now in the Astro community. More observations should come in tonight to confirm if A11pI3Z is from beyond the solar system. pic.twitter.com/B6d8ou1AmA
— Tony Dunn (@tony873004) July 2, 2025
Golem u odnosu na prethodne međuzvjezdane posjetitelje
Procjenjuje se da je A11pl3Z širok oko 19 kilometara, čime nadmašuje prethodne poznate međuzvjezdane objekte — ʻOumuamuau iz 2017. (300–400 metara) i komet Borisov iz 2019. (oko 1 km jezgre). Ako se potvrdi ta veličina, riječ je o tzv. planet killer objektu – dovoljno velikom da bi, u slučaju sudara s našim planetom, mogao izazvati izumiranje na razini dinosaura.
No, prema sadašnjim proračunima, nema nikakve prijetnje od sudara s bilo kojim planetom, uključujući Zemlju.
Asteroid, komet ili nešto treće?
Fizičar Avi Loeb pretpostavlja da bi A11pl3Z mogao biti veliki asteroid ili komet. No, upozorava da njegova prividna veličina možda vara — moguće je da objekt ima manju jezgru, okruženu oblacima plina i prašine, što reflektira sunčevu svjetlost i čini ga većim na teleskopima nego što uistinu jest.
"Objekti ovakve brzine brzo prolete Sunčevim sustavom i astronomi imaju vrlo ograničeno vrijeme za proučavanje," rekao je Mark Norris sa Sveučilišta Central Lancashire za New Scientist.
Ako se potvrdi da je riječ o kometu, mogao bi nalikovati Borisovu, koji je 2019. stigao iz međuzvjezdanog prostora s karakteristikama vrlo sličnim običnim Sunčevim kometima — ali sa sasvim drugačijim kemijskim sastavom.
Poveznice s Oumuamuom: Jesmo li opet pod nadzorom?
Zanimljivo je da se, kao i kod ʻOumuamue, ponovno pojavljuju špekulacije o mogućem umjetnom porijeklu objekta. Loeb je već 2021. godine iznio teoriju da je ʻOumuamua možda bila naprava poslana iz drugog zvjezdanog sustava s ciljem skeniranja ili potrage za tehnološkim signalima na Zemlji.
"ʻOumuamua je imao oblik diska i pokazivao negravitacijsku akceleraciju, što je otvorilo pitanje umjetnog porijekla," napisao je Loeb u tekstu na platformi Medium.
S obzirom na sličnosti u brzini i neobičnoj putanji, nije isključeno da će i A11pl3Z potaknuti slične rasprave.
Vrijeme curi: promatranje teleskopima u punom jeku
Znanstvenici će imati samo nekoliko mjeseci za proučavanje A11pl3Z-a prije nego što ponovno nestane u dubinama svemira, najvjerojatnije u ožujku 2026. godine, kada bi trebao proći pored Jupitera i napustiti Sunčev sustav.
U tom kratkom razdoblju, teleskopi kao što su Rubinov opservatorij u Čileu i Svemirski teleskop James Webb pokušat će prikupiti što više podataka o njegovoj putanji, sastavu i porijeklu.
Ako sve prođe prema predviđanjima, A11pl3Z će 2026. godine nastaviti svoje putovanje prema nepoznatom dijelu galaksije — ostavljajući znanstvenicima još jednu svemirsku zagonetku za analiziranje.
Iako ne predstavlja opasnost za Zemlju, A11pl3Z donosi jedinstvenu priliku za znanstvenike da izbliza prouče rijedak međuzvjezdani objekt i možda dobiju odgovore na neka od najdubljih pitanja o podrijetlu i putanjama tijela izvan našeg Sunčeva sustava.