Arheolozi pronašli 4000 godina stari zaboravljeni grad: Bio je napredan i utopijski
Arheolozi su otkrili izgubljeni grad Al-Natah, koji se nalazi u pustinjskom oazi Khaybar u Saudijskoj Arabiji, i predstavlja trag drevne, napredne civilizacije koja je prije 4.000 godina izgradila organizirani grad s višeetažnim zgradama i impresivnim grobnicama. Grad, koji se proteže na 25.000 kvadratnih metara, služio je kao dom za najmanje 500 stanovnika, za koje se vjeruje da su se od nomadskih zajednica razvili u složeniju urbanu zajednicu oko 2400. pr. Kr., izvijestio je AFP.
Al-Natah je bio organiziran u tri glavna područja: stambenu zonu, zonu za donošenje odluka i nekropolu, povezanih mrežom malih ulica i trgovačkih puteva. U naselju su pronađeni keramički fragmenti koji sugeriraju da je ovo društvo bilo egalitarno – bez jasne društvene hijerarhije, gdje su svi članovi zajednice bili ravnopravni, bez obzira na spol, bogatstvo ili status.
Grad je bio zaštićen zidinama koje su se prostirale oko 14 kilometara, a značajna otkrića uključuju metalne alate poput sjekira i bodeža, što ukazuje na napredna znanja u metalurgiji. Kako su objavili znanstvenici s francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS), al-Natah je bio "zaboravljen" stoljećima zbog vulkanskog bazalta koji je prekrivao ovo područje, štiteći ga od ilegalnih iskapanja. Voditelj istraživanja, francuski arheolog Guillaume Charloux, izjavio je kako su satelitske slike prvi put otkrile temelje drevnih kuća prije 15 godina, omogućivši stručnjacima da stvore 3D prikaz onoga što je nekada bio ovaj grad.
Na putu tamjana
Pronađeno je pedesetak očuvanih građevina, no istraživači smatraju da ih je izvorno bilo između 55 i 70. Debljina zidova i konstrukcija upućuju na višekatne zgrade, moguće dvospratne ili trospratne, s čvrstim temeljima koji su vjerojatno služili kao skladišni prostor ili niska podzemna etaža. Arhitektura podsjeća na tradicionalne arapske kule, slične onima u regiji Najd, koje su nastale mnogo kasnije.
U nekropoli Al-Nataha otkrivene su masivne grobnice s "stepped tower" dizajnom, a grobovi obloženi kamenim stupovima sugeriraju složene pogrebne rituale. Pored grobnica, pronađeno oružje potvrđuje da su stanovnici Al-Nataha bili svjesni opasnosti od napada te da su razvili sustav obrane prilagođen tadašnjim izazovima.
Arheolozi došli do strašnih saznanja o vampirici Zosiji: Evo zašto je širila strah u srcu Europe
Al-Natah je vjerojatno bio važna točka na drevnom "putu tamjana", trgovačkom pravcu koji je spajao južnu Arabiju s Mediteranom i omogućavao trgovinu začinima, tamjanom i mirisnom smolom. Na mjestu iskopavanja pronađeno je nekoliko izvora pitke vode, uključujući jedan na podnožju obližnje litice, čime su stanovnici imali osiguran izvor vode u sušnom području pustinje.
Zašto su ga napustili
Grad je napušten između 1500. i 1300. pr. Kr., a istraživači nagađaju da bi razlog mogao biti povratak nomadskom načinu života, pogoršanje klimatskih uvjeta ili širenje bolesti. Al-Natah je svojevrsni dokaz drevne prilagodbe na surovu pustinju i svjedočanstvo civilizacije koja je razvila "spori urbanizam", način života u kojem su mali organizirani gradovi postepeno usvajali urbanu kulturu.
Ovo otkriće, objavljeno u časopisu PLOS, predstavlja značajan uvid u rani razvoj urbanih zajednica na Arapskom poluotoku, svjedočeći o inovacijama u arhitekturi, obrani i društvenoj organizaciji u jednoj od najstarijih civilizacija ovoga područja.