Bizaran razlog zašto ponekad osjetite nasumične probadajuće bolove u prsima: Nema veze sa srcem i plućima

Nedostatak tekućine u tijelu može dovesti do različitih simptoma, uključujući vrtoglavicu, suha usta te čak glavobolje i bolove. No, jeste li ikada osjetili bol u prsima koji se čini da dolazi iznenada i povezan je s dehidracijom? Naša tijela uglavnom se sastoje od vode, koja igra ključnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature i prijenosu hranjivih tvari i kisika do svih stanica.
Stoga, nije iznenađujuće da se ne osjećamo dobro kada ne pijemo dovoljno tekućine. Bol u prsima nije uobičajeni simptom blage dehidracije, često je povezan s drugim uzrocima poput probavnih smetnji ili tjeskobe. Međutim, kod teže dehidracije može doći do pada krvnog tlaka, što može rezultirati nelagodnom senzacijom u prsima.
Kada dođe do ozbiljne dehidracije, krvni tlak pada, što ograničava protok svježe krvi, kisika i hranjivih tvari do organa. U odgovoru na to, tijelo ubrzava rad srca i sužava krvne žile kako bi pokušalo povećati krvni tlak.
Nije šala
"Ovaj ubrzani rad srca može se osjetiti kao lupanje srca ili čak bol u prsima kod nekih ljudi", objašnjava dr. Mark Taub, medicinski direktor hitne službe u Memorial Care Saddleback Medical Centeru u Kaliforniji, prenosi Well & Good.
Što je dehidracija teža, to su veće šanse da ćete doživjeti ove efekte. U nekim slučajevima, simptomi poput boli u prsima ili ubrzanog rada srca zbog dehidracije mogu biti znak ozbiljnijih srčanih problema. U svakom slučaju, bol u prsima koja je povezana s dehidracijom zahtijeva medicinsku intervenciju.
"Svaki slučaj u kojem osoba osjeća bol u prsima, bez obzira na okolnosti, uvijek treba smatrati ozbiljnim i treba se posavjetovati s liječnikom", naglašava dr. Hames. Vaš liječnik može provesti analizu krvi ili testove poput EKG-a i ehokardiograma kako bi isključio srčane probleme.

Obratite pozornost
Osim bolova u prsima, dehidracija može imati i druge štetne učinke. Vaše tijelo ima mnogo načina da vam signalizira da treba više tekućine, poput žeđi, suhih usta, tamnog urina i smanjenog mokrenja ili znojenja. Napredniji simptomi dehidracije uključuju zbunjenost, gubitak svijesti, nedostatak mokrenja, ubrzani rad srca, ubrzano disanje i šok. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Najbolji način za liječenje i prevenciju dehidracije je pijenje dovoljno vode. Vaša točna potreba za hidratacijom ovisit će o faktorima poput dobi, težine i razine aktivnosti, ali općenito, preporučuje se unositi oko 9 do 12 šalica vode dnevno.
Masna jetra je bolest bez simptoma i može biti jako opasna: Liječnici otkrivaju kako je prepoznati
Ako ste fizički aktivniji ili se više znojite nego inače, preporučuje se povećanje unosa tekućine. Također je važno obratiti pažnju na boju urina - svijetlo žuta boja ukazuje na dovoljan unos vode, dok tamnija boja može upućivati na dehidraciju. U slučaju blage dehidracije, unos više tekućine obično je dovoljan za oporavak u roku od 15 do 20 minuta. Međutim, kod teže dehidracije potrebna je medicinska pomoć jer može dovesti do ozbiljnih komplikacija.