'Drevni ubojica' postao je otporan na antibiotike: 'Moramo hitno reagirati, pogotovo u ovim zemljama'

Ipak, ta stara bakterijska bolest ne samo da nije nestala, nego se vraća u obliku protiv kojeg moderna medicina sve teže pronalazi učinkovita oružja. Globalno zdravstvo sve više upozorava: bakterija koja uzrokuje tifus postaje sve otpornija na antibiotike i ne poznaje granice.
Znanstvenici iz više zemalja analizirali su gotovo 3500 uzoraka bakterije Salmonella Typhi, prikupljenih između 2014. i 2019. u zemljama poput Nepala, Bangladeša, Indije i Pakistana. Njihova istraživanja pokazala su alarmantan porast takozvanih XDR-sojeva – verzija bakterije koje su otporne čak i na najjače dostupne lijekove.
Riječ je o vrstama tifusa koje ne reagiraju više samo na antibiotike prve linije, već sve češće pokazuju otpornost i na modernije lijekove, uključujući fluorokinolone i cefalosporine. Još zabrinjavajuće – ti se sojevi šire preko kontinenata, pojavljujući se čak i u Europi i Sjevernoj Americi, prenosi Science Alert.
Iako trenutno preostaje samo jedan učinkovit oralni antibiotik – azitromicin – nova istraživanja ukazuju da ni on više nije dugoročno rješenje. Mutacije koje smanjuju učinkovitost azitromicina već su u optjecaju, i pitanje je vremena kada će ih preuzeti i XDR sojevi. Ako se to dogodi, svijet bi se mogao suočiti s epidemijom za koju nema lijeka.
Brojke su zabrinjavajuće
Brojke su ozbiljne: svake godine diljem svijeta bilježi se oko 11 milijuna slučajeva tifusa. Bez pravovremenog liječenja, bolest može biti smrtonosna za svaki peti slučaj.
Znanstvenici i javnozdravstveni stručnjaci upozoravaju da je hitno potrebno proširiti upotrebu konjugiranih cjepiva protiv tifusa, posebno u zemljama gdje je bolest najraširenija. Pakistan je već krenuo tim putem – postao je prva država koja je uvela redovno cijepljenje protiv tifusa – no ostali tek trebaju slijediti.
Kao i kod pandemije COVID-19, i u ovom slučaju ključna je globalna solidarnost. Ulaganje u razvoj novih lijekova i širenje dostupnosti postojećih cjepiva mogu spriječiti novi val smrtonosne bolesti.
Nekad smo ovo voće na placu plaćali 3.5 kune: Danas košta kao suho zlato
U svijetu u kojem antibiotici sve češće gube bitku protiv mutiranih bakterija, prevencija ostaje naša najsnažnija obrana. Vrijeme za djelovanje je sada.