Vaša kože može otkriti opaku bolest 7 godina prije prvih simptoma: Evo na što pripazite

Novi, jednostavan test temeljen na uzorkovanju kožnog loja mogao bi omogućiti dijagnozu ove teške neurološke bolesti i do sedam godina prije nego što se pojave klasični simptomi.
Istraživači sa Sveučilišta u Manchesteru otkrili su da sebum, prirodno ulje koje izlučuje koža, sadrži tragove kemijskih spojeva koji mogu signalizirati razvoj Parkinsonove bolesti mnogo ranije nego što je to bilo moguće dosad. U studiji objavljenoj u časopisu npj Parkinson’s Disease, potvrđeno je da te hlapljive tvari u koži mogu služiti kao rani biomarkeri bolesti.
Za analizu su korišteni uzorci kože prikupljeni jednostavnim brisom s lica ili gornjeg dijela leđa. Pomoću sofisticirane analitičke metode – termalne desorpcije u kombinaciji s plinskom kromatografijom i masenom spektrometrijom – istraživači su uspjeli identificirati više od 50 kemijskih pokazatelja koji se jasno razlikuju između zdravih osoba, oboljelih od Parkinsonove bolesti i onih s REM poremećajem spavanja (iRBD), koji se smatra potencijalnim pretečom Parkinsonove bolesti.
Posebno zanimljiv je slučaj Joy Milne, žene s neobično osjetljivim njuhom, koja je bila ključna inspiracija za ovo istraživanje. Milne je bila u stanju prepoznati specifičan miris Parkinsonove bolesti kod osoba koje još nisu imale dijagnozu, što je znanstvenike potaknulo na dublju analizu sebuma kao dijagnostičkog alata.
U istraživanju koje je uključivalo više od 80 sudionika, pokazalo se da osobe s iRBD-om imaju kemijski profil kože koji se nalazi između zdravih pojedinaca i onih s uznapredovalom bolešću. Dvoje ispitanika iz te skupine kasnije je i službeno dobilo dijagnozu Parkinsonove bolesti, što dodatno potvrđuje potencijal metode, piše Express.

Velika stvar
Znanstvenici ističu da test ne samo da može pomoći u ranom otkrivanju bolesti, već bi mogao služiti i za praćenje njezina napredovanja, što bi liječnicima omogućilo preciznije prilagođavanje terapije. Uz to, prednost ove metode je i to što ne zahtijeva hladno skladištenje uzoraka, kao što je slučaj s krvlju ili urinom, što čini test pristupačnijim i jeftinijim.
U paralelnim istraživanjima potvrđeno je i da posebno obučeni psi mogu prepoznati Parkinsonovu bolest po mirisu kože s visokom točnošću, što dodatno potvrđuje prisutnost karakterističnog olfaktornog potpisa bolesti.
Znanstveni tim sada radi na usavršavanju ove dijagnostičke metode s ciljem da postane dostupna u rutinskoj kliničkoj praksi diljem svijeta.
Parkinsonova bolest, koja zahvaća milijune ljudi globalno, uzrokuje propadanje živčanih stanica odgovornih za proizvodnju dopamina. Iako još uvijek nije poznato što točno pokreće taj proces, smatra se da su uzroci mješavina genetskih predispozicija i vanjskih čimbenika. Bolest se najčešće javlja kod osoba starijih od 50 godina, a rani znakovi uključuju tremor, usporenost, ukočenost i gubitak osjeta mirisa.
Nekad smo ovo voće na placu plaćali 3.5 kune: Danas košta kao suho zlato
Otkriće poput ovog, temeljeno na tako jednostavnoj metodi kao što je bris kože, moglo bi značajno promijeniti budućnost dijagnostike i liječenja Parkinsonove bolesti.