Fascinantno otkriće znanstvenika o osjetilu koje dosta zanemarujemo: Evo što može svaka od vaših nosnica
Osjetilo njuha vjerojatno je najpodcjenjenije od svih. Uvelike se oslanjamo i na vid i nas sluh pa čak i na dodir, ali na nos nekako zadnje. No, znanstvenici su otkrili nešto zanimljivo vezano za naš nos. Naši njušni organi, iako nam to možda nije odmah primjetno, zapravo rade neovisno jedan o drugom i čini se da imaju vlastiti odvojeni osjećaj mirisa, zaključak je nove studije američkih istraživača koja nam može puno toga otkriti o mozgu i obradi osjetila.
Nalazi proizlaze iz ranijih istraživanja na životinjama i ljudima, sugerirajući da naš mozak može obraditi ulaz od svakog nosnog otvora pojedinačno, kao i sintetizirati ih u jednu potpunu cjelinu.
"Unatoč obimnom radu na odgovorima na mirise u olfaktornom sustavu, relativno malo znamo o tome kako se informacije iz dva nosna otvora integriraju i diferenciraju u ljudskom olfaktornom sustavu", pišu istraživači u svom objavljenom radu, a prenosi ga Science Alert.
Eksperiment
Kako bi detaljnije proučili mirisanje u stereo tehnici, istraživači sa Sveučilišta u Pennsylvaniji, Barrow Neurological Institutea i Sveučilišta Ohio uključili su pomoć deset pacijenata s epilepsijom koji su već imali elektrode ugrađene u svoje mozgove.
U svakom pokušaju, u svaki od nosnih otvora ili oboje zajedno, pušten je jedan od tri različita mirisa, kao i kontrola s čistim zrakom. Nakon nekoliko sekundi, ispitanici su trebali identificirati miris, a zatim navesti koji su nosni otvor koristili za detekciju - lijevi, desni ili oba. Istodobno su istraživači prikupljali podatke o aktivnosti mozga putem elektroda.
Tim je uočio nekoliko zanimljivih promatranja. Primjerice, kada je isti miris predstavljen svakom nosnom otvoru zasebno, rezultirajuća moždana aktivnost bila je slična, ali ne i identična, sugerirajući određenu neovisnost.
Postoji korist
Osim toga, mirisanje kroz oba nosna otvora izazvalo je dva različita izboja aktivnosti. Iako je odgoda između njih bila vrlo kratka, bila je prisutna, a istraživači sugeriraju da to opet ukazuje na to da nosnice nisu uvijek usklađene.
Dva nosna otvora bila su bolja od jednog kada je došlo do identifikacije mirisa i brže identifikacije, što ukazuje da postoji određena korist od imanja dva nosna otvora umjesto jednog - kao i s očima i ušima.
Analiza se usredotočila na područje mozga poznato kao piriformni korteks (PC), gdje se obrađuje i interpretira osjećaj mirisa. Kako već znamo, naša različita osjetila također su međusobno povezana, što znači da bi ovi nalazi mogli imati implikacije izvan područja mirisa.
Ispod Pariza se nalaze zastrašujući tuneli sa šest milijuna kostura: Evo i zašto
Dodatno istraživanje
Ranija istraživanja pokazala su da štakori imaju "stereo miris", koristeći oba nosna otvora za identifikaciju izvora mirisa. Tim koji stoji iza ovog novog istraživanja sada želi istražiti hoće li se isto događati i s ljudima, te kako se različitosti u vremenu i "kodiranju mirisa" u nosnicama obrađuju u mozgu.
"Informacije o mirisu koje proizlaze iz dva nosna otvora vremenski su odvojene u ljudskom piriformnom korteksu", pišu istraživači u svom objavljenom radu. "Naši nalazi imaju važne implikacije za kodiranje mirisa u olfaktornom sustavu i pružaju dokaze da ljudski PC održava odvojene reprezentacije informacija o mirisu koje proizlaze iz svakog nosnog otvora putem vremenske segregacije."