Hrvat tvrdi da zna kako se riješiti HRT-ovih kontrolora: 'Napravite to i pobijedili ste ih'

U samo dva tjedna hrvatski su sudovi objavili 30 oslobađajućih presuda protiv građana koje je Hrvatska radiotelevizija (HRT) pokušala kazniti zbog navodnog neprijavljivanja televizijskih prijamnika. Iako su ih HRT-ovi kontrolori zatekli s uređajima, sudovi su odlučili – prekršaj nije dokazan.
Kako piše više domaćih medija, svi slučajevi odnose se na optužne prijedloge HRT-a temeljem Zakona o HRT-u, koji predviđa kaznu od 130 eura za neprijavljeni TV prijamnik. No ključni problem za HRT, kako tumači čak 11 različitih sudaca, jest izostanak dokaza o datumu kupnje uređaja. Budući da zakon definira kako se uređaj mora prijaviti u roku od 30 dana od nabave, upravo taj datum postaje presudan. Bez njega nije moguće utvrditi je li rok prekršen – a bez prekršaja nema ni kazne.
“Ne gledam HRT, zašto bih plaćao?”
Tema je izazvala burnu raspravu među korisnicima Redditove zajednice r/Croatia, gdje su brojni građani podijelili vlastita iskustva s HRT-ovim kontrolorima. Jedan korisnik ispričao je kako je kontrolor došao pred njegovu kuću, ali mu nije bilo dopušteno ući.
“Nazvali smo ga povratno, kaže da moramo plaćati jer imamo TV. Rekli smo da ne gledamo HRT. Pitao je može li ući i vidjeti, opet smo rekli ne. Nakon mjesec dana stiže dopis da sam dužan plaćati”, piše korisnik koji tvrdi da se na sudu lako obranio jer kontrolor nije imao nikakav dokaz.
Drugi korisnik preporučuje jednostavnu strategiju: ignorirati sve što dolazi s HRT-a, jer je i on tako postupio – i dobio slučaj na sudu.

Navodne metode inspekcije
Još jedan korisnik ispričao je nekoliko primjera koje je doživio ili čuo od prijatelja. Navodi slučaj studentice koja je otvorila vrata inspektoru, a iz stana se čula engleska serija. Nekoliko dana kasnije, stigla je kazna.
“Drugi slučaj – stariji ljudi, inspektorica dolazi s uređajem (valjda digitron), tvrdi da se iz stana šire frekvencije koje potvrđuju da imaju TV. Nude im ‘popust’ – samo potpišite i plaćajte od danas. Ima li taj uređaj uopće – tko zna”, pita se ogorčeno korisnik.
U trećem opisanom slučaju, kontrolor je čekao ispred susjednih vrata, a zatim iskoristio trenutak nepažnje da “upadne” u stan i napiše kaznu, koristeći stari trik sa “samo sekundu da piškim”.
Kritike sustava: “To sve treba ukinuti”
Velik broj korisnika smatra da je HRT-ova pretplata relikt prošlog vremena i da bi je trebalo ukinuti. “Hajdemo na referendum da se HRT ugasi”, piše jedan korisnik, dodajući da bi eventualno trebalo ostaviti jedan državni kanal s vijestima.
Drugi sugeriraju tehničko rješenje: neka se HRT kodira, pa neka plaća tko želi gledati. “Ne bi ostalo ni 20% korisnika”, pišu, dok neki misle da bi stvarni broj bio i manji – “ni 0,2%”.

“Fond za pluralizam” – gdje zapravo ide novac od pretplate?
Jedan od komentatora podsjetio je i na tzv. Fond za pluralizam medija, u koji ide dio novca od HRT-ove pretplate. Taj fond, kako kaže, navodno služi za financiranje lokalnih medija i “uvođenje raznolikosti na medijsku scenu”. No, u praksi, tvrdi on, o uredničkoj politici odlučuju lokalni moćnici, tzv. “šerifi”.
“Kad bi se ukinula pretplata, deseci i stotine lokalnih mini-HRT-ova propali bi jer ih nitko ne bi mogao financirati iz stvarnih izvora”, zaključuje komentator.
Sve više građana spremno na otpor
Kako slučajevi pred sudovima pokazuju, sve više građana odlučuje ne prihvatiti bez borbe zahtjeve za plaćanjem HRT-ove pretplate. Podrška među korisnicima društvenih mreža raste, a presude u korist građana dodatno potiču uvjerenje da sustav naplate – ima ozbiljne pravne i moralne manjkavosti.