Hrvatica otkrila istinu o životu u Skandinavskim zemljama: 'To muči svakog s naših prostora'
Njemačka, Irska, Austrija, SAD i skandinavske zemlje postale su najčešće odredište za one koji traže sigurnije radno okruženje, bolje plaće i kvalitetniji životni standard. Val iseljavanja posebno pogađa mlade koji, suočeni s niskim primanjima, nesigurnim poslovima i nedostatkom prilika, sve češće odlučuju potražiti svoju sreću izvan Hrvatske.
Društvene mreže igraju ključnu ulogu u ovom procesu – mnogi mladi koriste ih kako bi se informirali o životu u inozemstvu. Na raznim forumima i grupama postavljaju pitanja, dijele iskustva i traže savjete: vrijedi li napustiti zemlju? Dok jedni hvale odlazak kao priliku za novi početak, drugi upozoravaju na izazove prilagodbe i nostalgiju za domom.
Tako je jedan Hrvat putem Reddita pitao što ljudi misle o životu u Skandinavskim zemljama, naravno, koji imaju iskustva života u istima: "Vi koji živite, ili ste proveli neko vrijeme u Švedskoj, Finskoj Norveškoj, kakav je tamo život? Također uključujem i ne Skandinavske zemlje kao što su Island i Danska!
Koje su prednosti, a koje u su mane? Osim što je ledeno (lol). Za razliku od života na ovim prostorima, čini mi se da tamo dosta razvijeniji. U zadnje vrijeme plan mi je otići tamo studirati, al prvo trebam srediti maturu iz mat, jer mi je to jedino i ostalo", pitao je.
'Na jedno se teško naviknuti'
"Meni je u norveškoj bilo super. Ne mogu izdvojiti nikakve mane, a prednosti su sve ono što hr nema: organizacija, empatija, miran promet, dobar javni prijevoz, visoka kupovna moć, odlično vrijeme i klima, hot ljudi, zdrava ravnoteža poslovnog i privatnog života. Sve je ovo subjektivni dojam", odgovorio je jedan korisnik.
No, onda je jedna Hrvatica otkrila kako je živjeti u Skandinavskim zemljama i što najviše fali kada se pita ljude našeg podneblja:
"Ja sam provela neko vrijeme u Skandinaviji, u NO i ŠVE, dok sam bila na fakultetu. Hladan, distanciran mentalitet, i to je ono što ubija nas južnjake i na što će ti se većina domaćeg naroda koji živi gore požaliti. Ne računaj da ćeš ostvariti prijateljstva među Šveđanima, nema tu toplih druženja, sve se mora dogovoriti mjesecima unaprijed, nema odlazaka u goste i sl.
Liječnik Jakovljević upozorava na ove promjene na koži: 'Mogu biti znak strašne bolesti'
Definitivno nije za svakoga. znam naše parove koji su gore 15+ godina, dan danas nemaju nijednog skandinavskog prijatelja. Jako ćeš teško ući u njihovo društvo, ne prihvaćaju baš strance, sve je više rasizma i gore, pogotovo u Finskoj. Bit ćeš uvijek građanin drugog reda, exyu luzer za njih", napisala je.