HZJZ odobrava: kako svaki dan opustiti um i tijelo u manje od 15 minuta

Progresivna mišićna relaksacija temelji se na nizu vježbi tijekom kojih se stežu i opuštaju različite mišićne skupine u tijelu što rezultira opuštanjem cijelog tijela i mentalnim olakšanjem. Zbog opuštanja tijela dolazi do regulacije srčanog ritma, sporijeg ritma disanja, smanjenju krvnog tlaka, smanjenju napetosti mišića i mentalnog, odnosno psihološkog, doživljaja opuštenosti tijela.
Kroz redovito ponavljanje ovih vježbi naučit ćete svoj mozak kako prepoznati opuštanje. Uz to, naučit ćete primjećivati kada vaši mišići postanu napeti tijekom dana. Jednom kada usvojite vježbe, možete ih raditi nekolilko puta dnevno ili prije spavanja. Vježbe mogu izvoditi gotovo svi i nema razloga da ih ne probate. Ako tijekom izvođenja vježbi osjetite trzanje mišića to nije razlog za zabrinutost, nego znak da se vaši mišići opuštaju.
Prije nego što krenete izvoditi vježbe, trebali biste naučiti kako disati iz dijafragme.
Kako izvoditi vježbe?
Izvođenje ovih vježbi zapravo je stezanje i opuštanje velikih grupa mišića, uvijek jednakim redoslijedom. Prije nego što počnete izvoditi vježbe napravite 3-4 ciklusa trbušnog disanja. Vježbe se provode u sjedećem položaju, a važno je zapamtiti da se mišići stežu 5-6 sekundi, a opuštaju 10-12 sekundi. Svaka grupa mišića steže se i opušta dva puta prije nego što se prijeđe na iduću skupinu.
Skupine mišića na kojima se vježbe izvode su: desna i lijeva šaka i podlaktica, desna i lijeva nadlaktica, gornji dio čela, donji dio čela, oči, usne i vilica, stražnji dio vrata, ramena i donji dio vrata, prsa, trbuh, natkoljenice i listovi, donji dio nogu, stopala. Detaljne upute i preporuke možete pronaći na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Kada u potpunosti usvojite ovu tehniku, za izvođenje vježbi neće vam biti potrebno dulje od 15 minuta dnevno, a uvelike ćete smanjiti negativne utjecaje stresa u svom životu.