Kilogram ove biljke doseže i 1000 eura: U Hrvatskoj ju ne uzgaja gotovo nitko
Njegovi izdanci, blago gorki, ali nježni poput divljih šparoga, ubrajaju se među najcjenjenije i najskuplje delikatese u svijetu, često se koristeći u kulinarske svrhe. Hmelj (Humulus lupulus) pripada obitelji Cannabaceae, a prepoznatljiv je po svojim češerima, ženskim cvjetovima koji se koriste u industriji piva. Ipak, njegova upotreba u prehrani seže daleko u prošlost, još u doba drevnih Egipćana koji su od namočenih žitarica pripremali ljekovite napitke, iako tada hmelj nije bio dio recepture.
Tek u 11. stoljeću bavarski redovnici počeli su dodavati hmelj u pivo, čime su piću dali prepoznatljivu gorčinu kakvu danas poznajemo. Osim u pivovarstvu, hmelj se cijenio i zbog svojih ljekovitih svojstava – svećenici su ga koristili kao prirodni sedativ za smirenje živaca, ublažavanje nesanice i smanjenje libida.
Danas se izdanci hmelja smatraju pravom delicijom u europskoj gastronomiji, a njihova visoka cijena rezultat je sezonske prirode i zahtjevnog prikupljanja.
U Hrvatskoj ga praktički - nema
Rastu samoniklo, a berba se uglavnom oslanja na male sakupljače. Budući da su iznimno kvarljivi, konzumirati ih je najbolje neposredno nakon branja, što dodatno doprinosi njihovoj ekskluzivnosti. Zbog velike potražnje, kilogram ove biljke može doseći i 1000 eura.
Usprkos tome, u Hrvatskoj ga rijetki uzgajaju. Nekada se uzgajao u Hrvatskoj, posebno u mjestu Gregurovec blizu Križevaca. Tamošnja hmeljarska zadruga uzgajala je sortu slovenske Aurore, no prestala je s radom 2012. godine. Iako su klimatski uvjeti u Hrvatskoj pogodni za uzgoj hmelja, trenutno nema značajnijih inicijativa ili proizvođača koji bi se bavili ovom kulturom.
Hrvat dobio 600 eura kazne i ostao bez vozačke zbog nevjerojatne situacije: 'Moraš se žaliti na to'
Za uspješan uzgoj hmelja potrebna su značajna ulaganja u infrastrukturu i tehnologiju, što može biti prepreka za potencijalne uzgajivače. Unatoč tome, s obzirom na rastuću popularnost craft pivarstva, postoji potencijal za obnovu hmeljarstva u Hrvatskoj, posebno uz odgovarajuće poticaje i podršku.