Koja je najviša temperatura koju ljudsko tijelo može podnijeti?

Jeste li se ikada zapitali koji je temperaturi maksimum koje vaše tijelo može podnijeti? Važno je odmah istaknuti kako taj odgovor zapravo ovisi o vlažnosti zraka.
Ipak, vrlo jasan odgovor na to pitanje je 35°C temperature vlažnog termometra prema studiji objavljenoj 2020. u Science Advances. Tako izmjerena temperatura nije jednaka temperaturi zraka. Naime, temperatura vlažnog termometra podrazumijeva najnižu temperaturu na kojoj se zrak može ohladiti isparavanjem vode u zrak pri konstantnom tlaku.
Temperatura po vlažnom termometru mjeri se termometrom prekrivenim krpom natopljenom vodom, a uzima u obzir i toplinu i vlagu što je vrlo važno jer što je više vode u zraku, znoj teže isparava i zbog toga se osoba teže hladi.
Ako je vlažnost niska, a temperatura visoka ili obrnuto temperatura mokrog termometra vjerojatno neće biti blizu maksimuma ljudskog tijela, rekao je Colin Raymond, istraživač u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon koji proučava ekstremnu toplinu. Kada su i vlaga i temperatura vrlo visoke, temperatura mokrog termometra može se kretati prema opasnim razinama. Na primjer, kada je temperatura zraka 46,1°C, a relativna vlažnost zraka 30%, temperatura mokrog termometra je samo oko 30,5°C, ali kada je temperatura zraka 38,9°C i relativna vlažnost zraka 77%, temperatura mokrog termometra je oko 35°C.
Razlog zašto ljudi ne mogu preživjeti na velikoj vrućini i vlazi je nemogućnost tijela da kontrolira unutarnju temperaturu u takvim uvjetima. „Ako temperatura mokrog termometra poraste iznad temperature ljudskog tijela, i dalje se možete znojiti, ali nećete moći ohladiti svoje tijelo na temperaturu na kojoj treba fiziološki funkcionirati“, rekao je Colin Raymond za Live Science. U tom trenutku tijelo postaje hipertermično (iznad 40°C) što može dovesti do simptoma kao što su ubrzan puls, izostanak znojenja, nesvjestica i koma.
Vježbanje i izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti pogoduju pregrijavanju.