Koje vrste glavobolja postoje, što znače i što ih uzrokuje
Prema klasifikaciji Međunarodnog društva za glavobolje postoje tri osnovne skupine glavobolja: primarna, sekundarna, kranijalne neuropatije i ostale boli u području lica i ostale glavobolje.
Najčešće primarne glavobolje su:
Tenzijska glavobolja
Ovaj tip glavobolje ujedno je i najčešći tip. Blagog je do umjerenog intenziteta i bol se očituje na cijeloj površini glave.
Cluster/višestruka glavobolja
Ovu vrstu glavobolje karakterizira iznenadni početak i pojačani intenzitet, a sama se glavobolja javlja ciklički, odnosno nekoliko glavobolja za redom. Svaka pojedina glavobolja u ciklusu može trajati od 15 minuta do 3 sata.
Migrene
Migrene su pulsirajuće glavobolje jakog intenziteta koje prate i ostali simptomi poput mučnine i osjetljivosti na svjetlost i/ili buku.
Najčešće sekundarne glavobolje su:
Alergijska ili sinusna glavobolja
Ponekad se zbog alergijske reakcije javljaju i glavobolje. Takve se glavobolje najčešće očituju kroz bol u sinusima.
Hormonske glavobolje
Žene obično doživljavaju glavobolje povezane s hormonskim promjenama. Menstruacija, kontracepcijske pilule i trudnoća utječu na razinu estrogena što može uzrokovati glavobolju. Glavobolje povezane s menstrualnim ciklusom poznate su i kao menstrualna migrena. To se može dogoditi neposredno prije, za vrijeme ili neposredno nakon menstruacije kao i tijekom ovulacije.
Kofeinska glavobolja
Kofein utječe na dotok krvi u vaš mozak. Prekomjerna konzumacija može uzrokovati glavobolju, ali i prestanak konzumiranja kofeina također može dovesti do glavobolje. Neće se svi koji smanje unos kofeina suočiti s glavoboljom. Održavanje unosa kofeina na stalnoj, razumnoj razini ili potpuni prestanak konzumacije kofeina može spriječiti nastanak kofeinskih glavobolja.
Ako učestalo imate glavobolju kojoj ne znate uzrok, svakako se obratite svome liječniku.