Misteriozni signal iz svemira je ostavio znanstvenike bez riječi: 'Dolazi iz ostatka mrtvog sunca'
No, novo istraživanje pruža racionalnije objašnjenje za taj fenomen, razbijajući nagađanja o signalima izvanzemaljaca. Incident koji je 2022. zbunio astronome uključivao je snažan izvor radijske energije koji je zabljesnuo toliko intenzivno da je nadmašio sjaj čitavih galaksija, a zabilježen je čak 200 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje.
Međutim, najnovija analiza stručnjaka s Tehnološkog instituta u Massachusettsu (MIT) dovela je do zaključka da je izvor tog fenomena rotirajuća neutronska zvijezda, poznata i kao magnetar – ostatak nekadašnje masivne zvijezde koja je eksplodirala.
Koristeći efekt poznat kao scintilacija, isti onaj koji uzrokuje treperenje zvijezda na noćnom nebu, znanstvenici su izračunali da se izvor brzog radio praska FRB 20221022A nalazi na udaljenosti od 10.000 kilometara od površine neutronske zvijezde, piše Indy100.
Riješen misterij
Manji i udaljeniji praskovi, prema njihovim promatranjima, uzrokuju jače treperenje, što im je omogućilo da odrede približnu udaljenost signala.
Profesor Kiyoshi Masui, jedan od autora istraživanja, pojasnio je kako ekstremno jaka magnetska polja oko magnetara razaraju atome, sprječavajući njihovo normalno postojanje. Prema njemu, energija pohranjena unutar tih magnetskih polja ponekad se može dramatično preoblikovati i osloboditi u obliku radio valova, koji putuju svemirom i postaju detektibilni sa Zemlje.
Nikola Tesla imao je jednu ogromnu tajnu koja se tiče njegovog glavnog izuma
Iako brzi radio praskovi (FRB) nisu novost – do sada ih je zabilježeno na tisuće – njihovo porijeklo i dalje intrigira znanstvenike. Neki ih povezuju s intenzivnim magnetskim poljima neutronskih zvijezda, dok drugi pretpostavljaju da nastaju u turbulentnim područjima magnetosfere. Novo otkriće znatno doprinosi razumijevanju ovih misterioznih kozmičkih fenomena.