More izbacilo jedno od najrjeđih i najstrašnijih morskih bića ikad viđenih: A pogledajte što su pronašli u njemu
U jedinstvenom svjetskom događaju, otkriveno je da je jedna vrsta morskog psa poznata kao "megamouth morski pas" trudna. Ženka ovog rijetkog dubokomorskog bića pronađena je izbačena na obalu Filipina prošlog mjeseca.
Nažalost, megamouth (Megachasma pelagios) morao je umrijeti kako bismo ovo vidjeli, s jednim mrtvim mladuncem pronađenim pokraj nje i još šest mladunaca unutar nje. Ovo otkriće dokazuje da su megamouths ovoviviparni, što znači da se razvijaju u jajima koja se izlegu unutar majki, koje potom rađaju žive mladunce.
Majka megamoutha pronađena je 14. studenog u Barangay Ipil, Dipaculao, pokrajina Aurora. Izmjerena je ogromnih 5,6 metara duljine, što znači da je njezina 'mega' usta vjerojatno bila široka oko 1,3 metra, prema Oceana.org.
Megamouth #shark washes up in #Philippines and is only the 60th we've ever seen. What we know: http://t.co/0J5aX6IH7o pic.twitter.com/o8Xz1WdmCa
— Shark Devocean (@SharkDevocean) January 28, 2015
Vrlo su rijetki
Nacionalni muzej Filipina (NMP) podijelio je fotografije ovog izvanrednog otkrića na Facebooku, objavljujući: "POGLEDAJTE! - Prvi zabilježeni trudni megamouth shark na svijetu! Otkriće će pomoći znanstvenicima da saznaju više o navikama i fiziologiji ovog misterioznog ribljeg stvorenja. Nekropsija je provedena na majci megamouth shark i jednom od njezinih mladunaca od strane dr. Princeze Anne Tayag, veterinarske liječnice II Jedinične ribarstva i karantene BFAR III pod nadzorom dr. AA Yaptinchay iz Marine Wildlife Watch of the Philippines (MWWP) putem video poziva iz Manile", stoji u izjavi NMP-a.
Oko Mjeseca se stvorio mistični obruč svjetlosti: Pogledajte kako je nastao i je li opasan
Znanstvenici smatraju da megamouth sharks, poput mnogih drugih stvorenja dubokog mora, veći dio vremena provode pod vodom, sve do dubine od 4.600 metara izlazeći na površinu samo noću.
Ovaj vrlo rijedak i neobičan morski pas otkriven je tek 1976., a do danas je zabilježeno samo nekoliko stotina viđenja.
Imaju neobične karakteristike
U ukupnom broju izvješća o megamouthima, Filipini su drugi samo iza Tajvana, čineći ih značajnim staništem za ovu vrstu. Nažalost, većina megamoutha uočenih u Filipinima su oni koji su umrli zbog nasukanosti ili slučajnog zaplitanja u ribarsku opremu.
Megamouthi imaju bijeli 'pojas' na ustima koji se čini da reflektira svjetlo, što mogu koristiti kako bi privukli plijen. Unatoč imenu koje dolazi od njihovih ogromnih, okruglih usta, megamouth sharkovi nisu opasni za ljude. Kao jedan od samo tri filtratora među više od 500 vrsta morskih pasa, megamouth, zajedno s kit sharkom (Rhincodon typus) i velikim planktonom (Cetorhinus maximus), pliva s otvorenim ustima kako bi uhvatio svoju omiljenu planktonsku hranu.
Preostalih šest mladunaca megamouth sharkova odvedeni su u NMP radi daljnja istraživanja i studija. Bit će fiksirani i očuvani, kaže muzej, kako bi se uključili u referentne zbirke i izložbe u budućnosti.