Muškarac nije sjeo tjedan dana u komadu: Zapanjit će vas kako je to utjecalo na njega

Čak ni na WC školjku. Ludo? Možda. No upravo se na to odlučio Lucas Ball, poznatiji na YouTubeu kao Pigmie, i pritom pomaknuo granice eksperimenta s kojim se znanost već neko vrijeme poigrava – koliko zapravo sjedimo, i što nam to čini.
U pokušaju da se uhvati u koštac s negativnim posljedicama sjedilačkog načina života, Ball je proveo gotovo tjedan dana bez ijednog trenutka sjedenja. Ležanje je bilo dopušteno isključivo noću, i to točno osam sati. Sve ostalo – od obroka do vožnje – morao je obavljati stojeći, čučeći ili hodajući.
Iako je ideja potekla iz preporuka stručnjaka koji sugeriraju barem nekoliko sati stajanja dnevno kako bi se smanjili rizici od pretilosti, kardiovaskularnih bolesti i problema s kralježnicom, Ball je otišao korak (ili nekoliko tisuća koraka) dalje.
Kupio je bambusov stol podesive visine, kako bi mogao raditi stojeći, i ubrzo primijetio pozitivne pomake – fokus mu se poboljšao, distrakcije su se smanjile, a produktivnost je, po njegovoj procjeni, narasla za trećinu. Dok su mu drugi sjedili, on je večerao stojeći i gledao serije oslonjen na kuhinjski pult.
No, kako to obično biva s eksperimentima koji zvuče bolje na papiru nego u praksi, treći dan počeo je osjećati posljedice. Noge su mu otkazivale poslušnost, stopala su bridjela, a držanje je polako klonulo. Umjesto uspravnog entuzijasta, postajao je pogrbljeni entitet kojem je sve više smetao vlastiti umor.
Kriza u potkoljenicama i glavi
Osim fizičkog zamora, javila se i glad – konstantna. Tjelovježba i hodanje možda su sagorijevali kalorije, ali u njegovu slučaju to je značilo i neumorno grickanje. Počeo je jesti više, češće i – iskreno – kako bi barem na tren zaboravio da mu je svaki mišić napet kao praćka.
Peti dan donio je odluku: eksperiment ide prema kraju. Leđa su mu bila zategnuta, koljena upaljena, a san – katastrofa. Nije više znao je li nesanica rezultat umora ili toga što mu noge nisu nalazile položaj za odmor.
Kad je konačno sjeo, priznao je da je nešto naučio. Iako mu se držanje pogoršalo na vrhu leđa, donji dio kralježnice postao je prirodniji i "življi". Kukovi i koljena su stradavali, no probava mu je radila kao švicarski sat.
Doktorica otkrila opasne efekte jedenja salate od krastavaca i rajčice: 'Izaziva neugodne procese'
Ball je zaključio da će ubuduće započeti dan stojeći – dok ima snage i koncentracije – a kad počne osjećati zamor, preći će na klasično sjedenje. Mjerenje bez ekstrema. Zlatna sredina.
Inače, stručnjaci upozoravaju da stajanje samo po sebi nije čudesni lijek za sjedilački stil života. Premda može pomoći kod držanja, cirkulacije i razine šećera u krvi, dugotrajno stajanje sa sobom nosi i rizike – poput proširenih vena i zamora. Najzdravije je, kažu, svakih 30 do 60 minuta jednostavno ustati, prošetati, razgibati se i pustiti tijelo da radi ono za što je stvoreno – kreće se.