Na Antarktici snimljen prizor koji je zaprepastio znanstvnike: 'Ovo se brzo širi'
Znanstvenici upozoravaju da se Antarktika zagrijava alarmantnom brzinom, što je rezultiralo desetostrukim povećanjem vegetacije na Antarktičkom poluotoku u posljednjih 40 godina. Ovi zabrinjavajući podaci objavljeni su u studiji časopisa Nature Geoscience.
Od 1986. godine područje prekriveno vegetacijom na Antarktičkom poluotoku naraslo je s manje od pola četvornog kilometra na gotovo osam četvornih kilometara do 2021. godine, upozoravaju znanstvenici s British Antarctic Survey te sveučilišta u Exeteru i Hertfordshireu.
Posebno je alarmantno da je samo između 2016. i 2021. došlo do porasta od 30%, odnosno povećanja vegetacije za oko 4000 nogometnih igrališta unutar pet godina. Antarktički poluotok, smješten na zapadnom dijelu kontinenta, u neposrednoj je blizini Atlantskog oceana i Južne Amerike, što ga čini osjetljivim na klimatske promjene.
Klimatske promjene i invazivne vrste
Dr. Thomas Roland, jedan od autora studije, istaknuo je kako bi ovaj fenomen mogao imati duboke posljedice na biologiju i krajobraz regije. „Promjene u formiranju tla, koje je dosad bilo gotovo nepostojeće, mogu otvoriti vrata za invazivne vrste koje bi mogle promijeniti ekosustav ovog osjetljivog područja,“ rekao je Roland.
Sjeme, spore i biljni fragmenti mogu dospjeti na Antarktiku putem čizama i opreme turista i istraživača ili prirodnim putevima poput vjetra i migracija ptica. „Rizik je ovdje jasan,“ naglasio je Roland u razgovoru za CNN.
Male, ali značajne promjene
Iako samo mali dio petog najvećeg kontinenta prolazi kroz ovaj proces ozelenjavanja, promjene su značajne. „Krajobraz Antarktike i dalje je gotovo u potpunosti prekriven snijegom, ledom i stijenama, s tek malim dijelom pod biljnim pokrovom,“ istaknuo je Roland.
Međutim, i taj mali dio brzo se širi, što pokazuje da čak i ovaj izolirani, ogromni „divljinski prostor“ nije imun na antropogene klimatske promjene.
Kontinent se počeo uzdizati, stručnjaci prestravljeni: 'Gotovo 700 milijuna ljudi je ugroženo'
Što dalje?
Kako bi se bolje razumio ovaj fenomen i pronašli načini za njegovo usporavanje, znanstvenici planiraju procijeniti koliko će vremena trebati za daljnje širenje vegetacije. Cilj je zaštititi jedinstveni ekosustav Antarktike od daljnjih promjena koje ugrožavaju njegovu osjetljivu ravnotežu.
Ova otkrića dodatno naglašavaju hitnost globalne akcije protiv klimatskih promjena, jer čak i naizgled nedostupna i netaknuta područja osjećaju posljedice ljudskog djelovanja.