Noćne more su možda nuspojava jedne od najtežih bolesti: 'Mislio sam da nije povezano, ali je'
Noćne more mogle bi biti rani signal za pojavu autoimunih poremećaja u mozgu, sugerira novo istraživanje koje je vodila Melanie Sloan, istraživačica javnog zdravlja na Sveučilištu u Cambridgeu. Studija je otkrila da su loši snovi jedan od najčešćih i najranijih znakova pogoršanja lupusa.
U online anketi provedenoj na 676 pacijenata s lupusom – točnije, sa sistemskim eritematoznim lupusom (SLE) – otprilike trećina ispitanika prijavila je poremećaje snova godinu dana prije nego što su se pojavili drugi simptomi bolesti.
Ovi nalazi nadovezuju se na anegdotalna izvješća da su snovi i imunološki sustav mozga nekako povezani. "Dugo smo bili svjesni da promjene u snovima mogu ukazivati na promjene u fizičkom, neurološkom i mentalnom zdravlju te ponekad biti rani pokazatelji bolesti", kaže neurolog i koautor studije Guy Leschziner iz bolnica Guy's i St Thomas' u Londonu. "Međutim, ovo je prvi dokaz da noćne more mogu pomoći u praćenju tako ozbiljnog autoimunog stanja kao što je lupus, te je važan poticaj pacijentima i liječnicima da simptome spavanja shvate ozbiljno kao znak moguće nadolazeće pogoršanja."
Živopisni snovi
SLE je doživotna autoimuna bolest nepoznatog uzroka koja najčešće počinje između 15. i 45. godine života. Svakih nekoliko godina može izazvati povremena pogoršanja bolnih zglobova, groznice, bolova u prsima, umora ili gubitka kose.
Nisu svi pacijenti sa SLE-om razvili neuropsihijatrijske simptome tijekom ovih pogoršanja, ali za otprilike 40 posto njih dijagnoza i liječenje su izazovni, jer su simptomi poput noćnih mora i halucinacija subjektivni, a mnogi pacijenti ih nerado prijavljuju.
Osobe s autoimunim bolestima mozga često doživljavaju živopisne snove pune emocija, no ti kognitivni simptomi često prolaze neopaženo. Nedavna istraživanja pokazala su da mnogi koji kasnije razviju Parkinsonovu bolest, koja je povezana s autoimunim problemima, doživljavaju uznemirujuće snove i do deset godina prije dijagnoze. Noćne more također mogu biti prediktivni znak demencije, koja je također povezana s imunološkim sustavom. Neki pacijenti s multiplom sklerozom izvijestili su da im snovi postaju neugodni prije pogoršanja bolesti.
Slična situacija sada se čini istinitom za neke ljude s lupusom. Osim online ankete, istraživači su proveli i osobne intervjue s 69 osoba koje žive sa sustavnom autoimunom reumatskom bolešću, uključujući lupus. Jedan ispitanik rekao je da su mu loši snovi tijekom pogoršanja lupusa bili toliko "strašni" da je vidio "kako ljudima otpada koža". "Mislim da što je moje tijelo pod većim stresom, to su snovi živopisniji i gori", rekao je istraživačima.
'Dnevne more'
Još jedan pacijent imao je sličnu teoriju: "Došao sam do zaključka da su noćne more vjerojatno moj način borbe protiv vlastitog sustava."
Budući da ova iskustva mogu biti vrlo emotivna, istraživači su nježno uveli temu halucinacija pitajući o "dnevnim morama" – i neki su pacijenti odmah shvatili na što se misli. "Čim ste rekli dnevna mora, to je imalo smisla," rekao je jedan sudionik. "Nije nužno zastrašujuće; to je kao da ste imali san, a ipak ste budni u vrtu... kao da ste dezorijentirani. Najbliže što mogu usporediti je osjećaj kao da sam Alisa u zemlji čudesa."
Neposredno prije doživljavanja ovih dnevnih mora, online anketa pokazala je da je više od 60 posto ispitanika izvijestilo o sve češćim poremećajima noćnih snova.
Iz svemira snimljen nevjerojatan fenomen na Zemlji: Uspjeli su slikati golemu 'meduzu'
Takvi nalazi podupiru nedavne kliničke opservacije koje su iznijeli dvoje autora studije, Sloan i reumatolog David D'Cruz s King’s College London, koji su primijetili da postavljanje pitanja pacijentima s lupusom o noćnim morama izaziva "zapanjujući odgovor". "Dugi niz godina raspravljam o noćnim morama sa svojim pacijentima s lupusom i mislio sam da postoji veza s njihovom aktivnošću bolesti", kaže D'Cruz o novim nalazima. "Ovo istraživanje pruža dokaze za to i snažno potičemo više liječnika da pitaju o noćnim morama i drugim neuropsihijatrijskim simptomima."
Tim je također anketirao liječnike o njihovom razumijevanju lupusa. Samo jedan reumatolog smatrao je da su snovi potencijalno povezani s pogoršanjem lupusa, ali većina stručnjaka bila je otvorena za postavljanje pitanja pacijentima o njihovim noćnim morama kako bi možda ranije otkrili i liječili pogoršanja.
Naši snovi doista bi nam mogli govoriti nešto važno. Čak i znanstvenici sumnjaju u to. Studija je objavljena u časopisu eClinicalMedicine.