Otkrivaju li snovi našu podsvijest i duboke tajne?

Budite se usred noći, lupa vam srce, uznemireni ste. Treba vam nekoliko trenutaka da shvatite da se niste pojavili na poslu samo u ručniku. Zatim, ovisno o tome koji tumač snova koristite, pronalazite da vaš san otkriva da ste tjeskobni, posao vam stvara stres, osjećate se posramljeno i nelagodno na svom radnom mjestu, a možda ste duboko u sebi egzibicionist.
U promišljanju ste, je li to uistinu tako? Iako ćete ponekad pronaći poveznicu između svojih snova i stvarnosti koju živite, ono što sanjate nije nužno pokazatelj vašeg sadašnjeg ili budućeg psihofizičkog stanja.
Vizualna prezentacija naših želja
Iako ne mogu predvidjeti budućnost, snovi mogu pružiti koristan uvid u situacije i potaknuti nas na razmišljanje o našem životu.
"Zaista ne postoji istraživanje koje podržava mišljenje da u snovima na vidjelo izlaze naše duboke tajne", rekla je Deirdre Barrett, psihologinja i istraživačica snova na instituciji Harvard Medical School. “Snovi ne sadrže simbole. Nijedan rječnik ili tumač snova ne može vam reći što san zapravo znači”, rekla je.
Ljudi su dugo tražili smisao u snovima. Stari Mezopotamci i Egipćani vidjeli su ih kao poruke bogova. Grci i Rimljani su ih koristili za predviđanje budućnosti. Ali uvjerenje da simboli u snovima skrivaju elemente naše podsvijesti potječe od psihologa Sigmunda Freuda. Freud je tvrdio da snovi funkcioniraju kao neka vrsta ispunjenja želja, otkrivajući ono za čime duboko žudimo.
Od Freuda, znanost o sanjanju je napredovala te sugerira stvarnost koja je malo svjetovnija od one koju je Freud predložio. Snovi nisu zagonetni ili mistični. Zapravo, sanjanje je puno više nalik vašem svakodnevnom razmišljanju.
Sve navedeno ne znači da su snovi besmisleni. Istraživanja sugeriraju da dok sanjamo zapravo samo obrađujemo iste misli, sjećanja i brige koje bi nas zaokupljale i tijekom dana.
Produžetak misli
Stoga bismo snove mogli protumačiti kao produžetke naših misli i zabrinutosti koje se javljaju dok smo budni.
Istraživanja sugeriraju da su snovi češće vjerodostojne priče o našem svakodnevnom životu nego scene koje možemo vidjeti u akcijskim filmovima. Osim u slučajevima kad sanjamo nešto stvarno čudno, to je plod naše mašte.
Iako su snovi sličniji budnim mislima nego što pretpostavljamo, mozak funkcionira sasvim drugačije dok spavamo.
"Naš um radi u vrlo različitom biokemijskom stanju", objasnila je Barrett. “To znači da se tijekom spavanja mijenja koktel kemikalija u našem mozgu. Neki dijelovi mozga postaju daleko manje aktivni; drugi postaju daleko aktivniji. Na primjer, sekundarni vizualni korteks, dio našeg mozga koji formira slike, postaje daleko aktivniji, pomažući nam da proizvedemo živopisne slike koje "vidimo" tijekom spavanja. U međuvremenu, prefrontalni korteks, koji inače filtrira naše misli, smiruje se”.
Ne postoji formula za tumačenje snova, ali oni su svakako vrijedan alat jer pružaju uvid u to kako obrađujemo informacije i koliki je naš mentalni kapacitet zapravo.