Pijete ju svaki dan, a pojma nemate što radi vašem tijelu: Je li Cola zaista toliko opasna?
Coca-Cola je ovog tjedna izdala hitno povlačenje svojih proizvoda iz europskih trgovina zbog straha da bi mogli sadržavati povišene razine kemikalije klorat. Iako su iz tvrtke brzo poručili kako je rizik za zdravlje javnosti „vrlo nizak“, stručnjaci upozoravaju da redovita konzumacija gaziranih pića poput Coca-Cole može imati ozbiljne posljedice po zdravlje, neovisno o prisutnosti klorata.
Klorat nastaje razgradnjom dezinficijensa na bazi klora koji se koriste za sterilizaciju vode. Coca-Cola je, nakon što je otkrivena povišena razina ove kemikalije, povukla znatnu količinu svojih proizvoda s tržišta. Povučeni su napitci poput Fuze Tea, Fanta, Coca-Cola, Sprite, Tropico i drugi.
Unatoč tvrdnjama da je rizik minimalan, ovo povlačenje izazvalo je zabrinutost među potrošačima, ali i podsjetilo na širu raspravu o učincima redovitog konzumiranja gaziranih pića.
Rizici konzumacije gaziranih pića
Poznato je da gazirana pića bogata šećerom povećavaju rizik od pretilosti i dijabetesa, ali stručnjaci upozoravaju na dodatne zdravstvene probleme. Dijetalna gazirana pića, iako ne sadrže šećer, mogu izazvati pojačanu žudnju za slatkišima, što također može dovesti do debljanja i povećanog rizika od dijabetesa.
Jedan od glavnih problema kod gaziranih pića je prisutnost fosforne kiseline, aditiva koji napitcima daje kiselkast okus i pomaže u sprječavanju rasta bakterija i plijesni. Fosforna kiselina dolazi iz fosfora, minerala važnog za rast i održavanje tkiva i stanica. Međutim, pretjerani unos fosfora može dovesti do smanjenja razine kalcija u tijelu, ključnog za zdravlje kostiju i mišića.
Bez dovoljne količine kalcija, povećava se rizik od osteoporoze, bolesti koja uzrokuje krhkost kostiju. Studija objavljena u časopisu Nutrients pokazala je da osobe koje svakodnevno piju gazirana pića udvostručuju rizik od prijeloma u usporedbi s onima koji ih ne konzumiraju.
Problemi s probavom i jetrom
Visoka karbonizacija gaziranih pića može nadražiti želučanu sluznicu. Nancy Mitchell, medicinska sestra i suradnica Assisted Living Centra, izjavila je za EatingWell: „Za osobe koje pate od gastritisa, čira na želucu ili refluksa kiseline, ugljična kiselina može pogoršati simptome i uzrokovati nelagodu, osobito ako već postoji kronična upala.“
Osim toga, istraživanja pokazuju da gazirana pića s visokim udjelom šećera snižavaju razinu HDL ('dobrog') kolesterola i povećavaju razinu triglicerida, masti koje dolaze iz hrane poput ulja i maslaca. Studija iz 2020. godine objavljena u Journal of the American Heart Association otkrila je da odrasle osobe koje često piju gazirana pića imaju 98% veći rizik od niske razine HDL-a i 53% veći rizik od povišenih triglicerida. Visoke razine triglicerida povezane su s povećanim rizikom od koronarne bolesti srca i upale gušterače (pankreatitis), prema britanskom NHS-u.
Jedno istraživanje pokazalo je da žene koje su svakodnevno konzumirale gazirana pića zaslađena šećerom imaju 85% veći rizik od raka jetre i 68% veću vjerojatnost da će umrijeti od bolesti jetre u usporedbi s onima koje su ih pile rjeđe od tri puta mjesečno. Ipak, istraživači napominju da je ukupni rizik od smrti i dalje nizak, s oko 150 zabilježenih smrtnih slučajeva u ispitivanju.
Dijetalna pića i umjetni zaslađivači
Iako pića bez šećera poput Dijetalne Coca-Cole nisu povezana s bolestima jetre, ni ona nisu bez rizika. Aspartam i stevija, umjetni zaslađivači prisutni u dijetalnim napitcima, mogu uzrokovati malapsorpciju glukoze i galaktoze, stanje koje otežava crijevima apsorpciju šećera. To može dovesti do ozbiljne proljeva, dehidracije i gubitka težine.
Zabrinutost oko umjetnih zaslađivača dodatno je porasla nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2023. godine klasificirala aspartam kao „moguće kancerogen za ljude“. Međutim, WHO je istaknuo da aspartam predstavlja rizik samo za osobe koje ga konzumiraju u velikim količinama. Odrasla osoba težine 70 kg mogla bi sigurno popiti do 14 limenki dijetalnog napitka dnevno bez značajnog rizika.
Erozija zubne cakline
Bez obzira na to sadrže li šećer ili ne, gazirana pića su kisela i mogu oštetiti zaštitni sloj zubi – caklinu. Stručnjaci preporučuju konzumaciju ovih pića uz obroke, jer hrana može pomoći u smanjenju štetnih učinaka kiseline na zube.
Iako je Coca-Cola umirila javnost tvrdeći da je rizik od klorata minimalan, ova situacija je ponovno otvorila pitanja o dugoročnim zdravstvenim rizicima redovite konzumacije gaziranih pića. Stručnjaci upozoravaju da bi potrošači trebali biti svjesni potencijalnih posljedica i donositi informirane odluke o svojoj prehrani.