'Polar vortex' se naglo počeo vrtjeti u suprotnom smjeru: Evo što to znači za vrijeme i klimu na Zemlji
Veliki tok cirkulirajućeg zraka nazvan Arktički polarni vrtlog, globalno poznatiji kao Polar vortex, potpuno je promijenio smjer i sada se okreće "unatrag". Sada kada vjetrovi pušu prema istoku, znanstvenici pokušavaju predvidjeti kakav bi to mogao imati utjecaj na vremenske sustave u sljedećim mjesecima.
Prije nego što počnete misliti o iznenadnom kolapsu vremenskih sustava naše planete, ne trebate paničariti, ovi obrati nisu toliko neuobičajeni. Iako je jačina obrnutih vjetrova privukla pažnju, ovo čak nije ni prva promjena smjera ove godine. Tijekom ljetnih mjeseci na sjevernoj hemisferi, cirkulacijski vjetrovi vrtloga usporavaju i počinju se okretati prema istoku (u smjeru kazaljke na satu oko Arktika).
Međutim, promjene iz zapadnog u istočni smjer tijekom zimskih mjeseci mogu imati značajne posljedice, a malo je toliko dramatičnih kao ona koju smo vidjeli u ožujku 2024. godine. To je među šest najjačih promjena smjera od 1979. godine, rekla je klimatologinja Amy Butler iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) za Spaceweather.com. Kako je opisala klimatologinja NOAA-e Rebecca Lindsey, zimska stratosferska događanja ove godine sve su samo ne tipična, pružajući "dovoljno drame" istraživačima sve dok se zrak ne vrati u zapadnu cirkulaciju u idućim tjednima.
Što se zapravo događa?
Polarni vrtlog nalazi se u stratosferi, koja započinje otprilike na 6–20 kilometara iznad površine planeta i doseže otprilike 50 kilometara nadmorske visine. I dok je većina vremenskih uvjeta koje doživljavamo karakteristična za troposferu ispod nje, ekstremni stratosferski vjetrovi od čak 250 km/h zadržavaju džep hladnog zraka iznad Sjevernog pola.
Ponekad, međutim, atmosferski valovi nazvani Rossbyjevim valovima guraju i oslabe polarni vrtlog, uzrokujući da dio tog hladnog zraka procuri. To je poznato kao naglo zagrijavanje stratosfere i upravo se to dogodilo ovdje – može dovesti do hladnih udara na tlu, ali ne uvijek. Još je rano u analiziranju posljedica ovog najnovijeg obrata polarnog vrtloga, ali znanstvenici su već primijetili porast razine ozona iznad Arktika. To se događa jer slabiji polarni vrtlog uzrokuje veći protok ozona prema polovima i zadržava ga tamo, a to je najveći porast ozona u Arktiku zabilježen u ožujku.
Ronilac pokazao kako izgleda misteriozno mjesto koje ne postoji čak ni na Google kartama
Razine ozona trebale bi se vratiti u normalu kako se polarni vrtlog ponovno okreće u svoju uobičajenu rotaciju (suprotno od kazaljke sata) i - barem zasad - nije donio nikakve velike vremenske promjene. Čini se da jedan od najznačajnijih obrata polarnog vrtloga u povijesti nije imao velik utjecaj u smislu vremena. No, ovdje postoji dugoročniji pogled: kako se planet zagrijava, nije jasno kako bi se polarni vrtlog mogao početi mijenjati. Sve, od El Niña, cirkulacijskih uzoraka do pokrivenosti morskog leda, igra ulogu, a stručnjaci će pažljivo pratiti polarni vrtlog - i sve veće promjene smjera - u godinama koje dolaze.