Rijetka atmosferska pojava zvana 'omega blok' izaziva težak kaos: Pogledajte kakav užas donosi

Neobična i spora atmosferska konfiguracija, poznata kao "omega blok", donijela je proteklog tjedna obilne oborine, grmljavinske oluje i poplave diljem velikog dijela Sjedinjenih Američkih Država. U srijedu, 7. svibnja, izdana su upozorenja na poplave za južne obale Teksasa, Louisiane i Mississippija, dok su nevrijeme i nestabilne vremenske prilike prethodnih dana pogodile i područja Novog Engleskog, Stjenjaka i južnih Velikih ravnica.
Istodobno, središnji sjever SAD-a ostaje pošteđen ekstremnih vremenskih neprilika, zahvaljujući upravo smještaju ove atmosferske pojave.
Što je zapravo omega blok?
Omega blok je atmosferski obrazac u kojem se područje visokog tlaka zraka „zarobi” između dvaju područja niskog tlaka. Ta se trodijelna konfiguracija oblikuje u obliku grčkog slova omega (Ω) te blokira uobičajeno zapadno-istočno kretanje vremenskih fronti.
Zbog toga, umjesto da se vremenske fronte slobodno kreću prema istoku, prisiljene su zaobilaziti visoki tlak, uzdižući se prema sjeveru i spuštajući prema jugu. Rezultat? Područja ispod niskog tlaka dobivaju obilne količine kiše, dok ona pod visokim tlakom ostaju suha i stabilna.
"U meteorologiji, blokovi su vrste obrazaca tlaka koji remete uobičajeno kretanje vremena prema istoku," objasnio je britanski Meteorološki ured (Met Office) u svom edukativnom videu. "Blokovi mogu ostati na mjestu nekoliko dana, što dovodi do istog tipa vremena u zahvaćenim područjima tijekom duljeg razdoblja."
An "Omega Block" is expected to set up this weekend, which is a weather pattern made up of 2 low pressure systems & a high pressure system in the middle. For us, this means below average temperatures, cloudy and rainy conditions will linger through weekend#tnwx @foxnashville pic.twitter.com/MLqJjIHFkx
— Katy Morgan (@katymorganwx) May 3, 2025
Trenutno stanje: Ekstremi na svim stranama, osim u središnjem sjeveru
Trenutačno se područje visokog tlaka nalazi iznad središnjeg sjevera SAD-a, donoseći vedro i toplo vrijeme tim regijama. Suprotno tome, istok, zapad i dijelovi juga nalaze se pod utjecajem dvaju područja niskog tlaka, gdje prevladavaju kiše, grmljavine i niže temperature.
Meteorolozi predviđaju da bi ovakve kontrastne vremenske prilike mogle potrajati barem do vikenda, a moguće i dulje, s obzirom na to da se omega blokovi vrlo sporo kreću. Uzrok ove pojave leži u ponašanju mlazne struje — snažne struje zraka na visini od 8 do 11 kilometara koja se obično kreće sa zapada na istok.
Mlazna struja kao pokretač vremenskih "blokada"
Mlazna struja može početi vijugati poput rijeke, što usporava njeno kretanje i omogućuje migraciju područja niskog tlaka bliže površini Zemlje. Kada se ta migracija dogodi, mlazna struja može preusmjeriti niske tlakove oko područja visokog tlaka, stvarajući omega blok.
U pravilu, niske tlakove povezujemo s hladnijim i nestabilnim vremenom, dok visoki tlak donosi stabilne i ugodnije vremenske uvjete.
Osim omega blokova, britanski Met Office napominje i postojanje "difluentnih blokova", u kojima se visoki tlak zadržava sjeverno od područja niskog tlaka. Iako se razlikuju u strukturi, obje konfiguracije utječu na stabilnost vremena u velikim dijelovima svijeta.
Obje vrste blokova najčešće se javljaju u proljeće, ali se mogu zadržati i tijekom ljeta ili zime, ponekad i mjesecima.
An Omega Block is setting up, here's what that means for us! pic.twitter.com/at8pCkuB4i
— Northern News Now (@NorthernNewsNow) May 3, 2025
Kada će blok popustiti?
Prema pisanju USA Today, trenutačni omega blok vjerojatno se neće razbiti prije vikenda, a možda će se zadržati i dulje. Brian Hurley, viši meteorolog iz američkog Nacionalnog meteorološkog centra za prognozu vremena (Weather Prediction Center), izjavio je kako postoji mogućnost privremenog prekida ove atmosferske konfiguracije, ali se očekuje da se brzo ponovno uspostavi.
"Još ne vidimo znakove da će mlazna struja uskoro ponovno teći glatko sa zapada na istok," rekao je Hurley.
The Washington Post također je izvijestio da postoji mala šansa za pojavu drugog omega bloka tijekom tjedna, što bi dodatno produljilo razdoblje nestabilnog vremena za veći dio SAD-a.