Tipu je jezik pozelenio i postao dlakav iz bizarnog razloga: Liječnici su se šokirali kada su otkrili uzrok

Muškarac, 64, otišao je u kliniku za primarnu njegu nekoliko tjedana nakon što je primijetio da mu je jezik počeo mijenjati boju. Otprilike tri tjedna prije posjeta liječniku, muškarac je završio terapiju antibiotikom klindamicinom za infekciju desni.
Također je prijavio da je pušač. Nije jasno koliko je dugo pušio, a autori studije slučaja nisu naznačili je li stanje uzrokovano upravo pušenjem, uporabom antibiotika ili kombinacijom to dvoje.
No prethodna istraživanja pokazuju da cigarete mogu imati dugotrajan učinak na oralno zdravlje, uključujući uzrokovanje nakupljanja plaka i bakterija. U međuvremenu, antibiotici mogu promijeniti mikrobiom u ustima, mijenjajući bakterije i dopuštajući im da se nakupljaju na jeziku.
Liječnici su muškarcu dijagnosticirali dlakav jezik, stanje koje karakterizira abnormalna prevlaka na gornjoj površini jezika, koja se naziva i dorzalno područje.
Nevjerojatno
Dlakavi jezik uzrokovan je nakupljanjem mrtvih kožnih izbočina na dijelovima jezika koji sadrže okusne pupoljke, poznatim kao papile. Papile tada postaju duže od normalnih, zbog čega jezik izgleda dlakavo.
Oni također hvataju druge tvari, poput bakterija. Obično nema simptoma, iako u nekim slučajevima postoji osjećaj peckanja na jeziku. To je zbog nakupljanja bakterija i gljivica na površini jezika.
Dlakav jezik se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, ali se najčešće nalazi u starijoj dobi. Također je češći kod muškaraca nego kod žena. Iako je promjena boje obično crna, jezik također može postati smeđi, žut ili zelen.7

Riješio je problem
Već je dugo dokazano da pušenje ima štetne učinke na oralno zdravlje uzrokujući nakupljanje bakterija i plaka.
Antibiotici, slični onima koje je pacijent uzimao, također mogu rezultirati stvaranjem novih bakterija u ustima, koje se mogu nakupiti i rezultirati dlakavim jezikom.
Pacijenti koji su u prošlosti imali dlakav jezik imaju veću vjerojatnost da će ga ponovno razviti u budućnosti. Stanje je relativno bezopasno i obično privremeno.
Doktori su muškarcu savjetovali da četiri puta dnevno četkicom za zube nježno riba površinu jezika. Također su ga savjetovali kako prestati pušiti. Nakon šest mjeseci pacijentov se jezik vratio u normalu, iako je nastavio pušiti. Studija slučaja objavljena je u časopisu New England Journal of Medicine.