Kako to da crystal meth (metamfetamin) nije rasprostranjen u Hrvatskoj?

Ime je precizan opis ovoga narkotika; crystal meth ima oblik bijelog, bezmirisnog, kristalnog praha koji podsjeća na komadiće stakla ili sjajnih, plavkasto-bijelih stijena. Kemijski je sličan amfetaminu, supstanci koja se koristi za liječenje ADHD-a, poremećaja hiperaktivnosti s nedostatkom pažnje, i narkolepsije, poremećaja spavanja.
O metamfetaminu se govori kao o najbrže rastućoj sintetičkoj drogi na svijetu, a zlouporaba je u porastu globalno. No, kakva je situacija u Hrvatskoj?
Korištenje i proizvodnja crystal metha u svijetu
Snažan lijek za stimulaciju središnjeg živčanog sustava, metamfetamin, razvijen je u Japanu i u početku se koristio za liječenje letargije. U nekim zemljama, uključujući SAD, metamfetamin se i dalje koristi u medicinske svrhe, uz naznaku da je potrebno koristiti ga kontrolirano jer izaziva tešku ovisnost.
Većina metamfetamina zloupotrijebljenog na ulici diljem svijeta proizvodi se u privatnim, takozvanim kućnim, laboratorijima te takva forma metamfetamina nije istovjetna onoj koja se konzumira u medicinske svrhe. Popularna serija Breaking Bad približila je ovu drogu široj javnosti, posebice način na koji se proizvodi. Ono što nije dovoljno živopisno oslikano jest ozbiljnost metamfetamina i posljedica koje nosi.
Metamfetamin se često proizvodi u privatnim laboratorijima u Meksiku i zemljama zapadne Afrike. Droga se zatim krijumčari u različite zemlje svijeta. Prema podacima Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal, 2015. proizvedeno je oko 500 tona stimulansa amfetamina, a svijetu ga je konzumiralo oko 24,7 milijuna ljudi. Od 2018. pa sve do danas ove su se brojke nastavile povećavati.
Zbog sličnosti u kemijskom spoju, teško je precizno odrediti uporabu, odnosno zlouporabu metamfetamina za svaku zemlju, ali brojke upućuju na to da je najteža zlouporaba crystal metha u dijelovima Azije, Europe, Australije, a posebice Sjedinjenih Američkih Država. Primjerice, istraživanje iz 2017. godine pokazalo je šokantne brojke u kojima je 1.6 milijuna ljudi prijavilo konzumaciju metamfetamina u prethodnoj godini, a prosječna dob konzumenata bila je 23.3 godine.
Konzumacija crystal metha u Hrvatskoj
Iako postoji, crystal meth nije rasprostranjena i prisutna droga u Hrvatskoj. Ovogodišnja analiza otpadnih voda za procjenu potrošnje glavnih tipova droga EMCDDA predstavila je sljedeće rezultate za glavni grad, Zagreb.
Potrošnja metamfetamina:
- u 2020. dnevno se konzumiralo 6,14 miligrama metamfetamina na 1000 stanovnika,
- dnevna potrošnja metamfetamina u 2011. godini bila je 0mg na 1000 stanovnika, u 2015. 0mg na 1000 stanovnika, također i u 2019.,
- radnim danima konzumira se 10,65 miligrama metamfetamina na 1000 stanovnika,
- vikendom (petak- ponedjeljak) se konzumira 2.75 miligrama metamfetamina na 1000 stanovnika.
Usporedbe radi, 1013,84 miligrama amfetamina i 510,24 miligrama kokaina na 1000 stanovnika na dnevnoj se bazi konzumira u Zagrebu te je on prvi grad u Europi po dnevnoj konzumaciji amfetamina i osmi po dnevnoj potrošnji kokaina.
Razlog niske konzumacije crystal metha u Hrvatskoj, uz očite društvene faktore, jest nedostupnost te netipičnost koncepta kućnih laboratorija, proizvodnje, a zatim i distribucije.
Prema istraživačkom projektu „Dostupnost i cijene legalnih i ilegalnih droga u Republici Hrvatskoj“ (Doležal, 2013) većina ispitanika (78,5%) odgovorilo je da ne zna gdje bi nabavilo metamfetamin, dok ih 10,9% smatra potpuno, vrlo lakom ili lako dostupnom drogom, prenosi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Teško dostupnom 7,4% i 3,3% potpuno nedostupnom.

Konzumacija u Europi
Prema podacima iz Europskog izvješća o drogama, metamfetamin je najčešće korišten stimulans u Češkoj, Litvi, Latviji i Slovačkoj. Primarna proizvodnja uličnog metha u Europi također se događa u Češkoj, ali i u Nizozemskoj, Litvi i Bugarskoj.
Tijekom 2019, države članice EU-a prijavile su 10 tisuća zapljena metamfetamina u ukupnoj količini od 2,9 tona, što je iznosilo 0,6 tona više nego prethodne godine. Najveće količine crystal metha podrijetlom iz Meksika zaplijenjene su u Španjolskoj te Nizozemskoj i Poljskoj, a Slovačka je prošle godine prijavila zapljenu od 1,5 tona. Austrija i Njemačka 2019. prijavile su da se metamfetamin u Europu krijumčari iz Meksika poštanskim paketima, odnosno teretnim zrakoplovima.
U cijelome svijetu provode se kontinuirani napori za suzbijanje nezakonite proizvodnje metamfetamina koji za cilj imaju ograničiti njegovu dostupnost i zlouporabu u cijelom svijetu. Metamfetamin ostavlja dugotrajne i teške psihofizičke posljedice te direktno smanjuje funkcije mozga. U Hrvatskoj postoje brojne institucije i kontakti za pomoć u borbi protiv ovisnosti, a možete ih pronaći na poveznici.